Türk askerinin Reyhanlı’ya girişinin 74. yıl dönümü buruk kutlandı

08 Temmuz 2013 Pazartesi 15:08
Bu haber 125 kez okundu

Türk Askeri’nin Reyhanlı’ya girişinin 74. yıl dönümü, 11 Mayıs’ta meydana gelen ve 52 kişinin öldüğü patlama sebebiyle buruk kutlandı.        İlk tören, Atatürk Caddesi üzerindeki Hacı Fatma...

Türk askerinin Reyhanlı'ya girişinin 74. yıl dönümü buruk kutlandı
Türk Askeri’nin Reyhanlı’ya girişinin 74. yıl dönümü, 11 Mayıs’ta meydana gelen ve 52 kişinin öldüğü patlama sebebiyle buruk kutlandı.

        İlk tören, Atatürk Caddesi üzerindeki Hacı Fatma Mursaloğlu Anaokulu önünde, şehre ilk giren askeri birliğin temsili olarak karşılanması ile başladı. İki küçük kız çocuğu, karşılama sırasında askeri birliğin komutanına ‘Reyhanlı’ya hoş geldiniz komutanım, 40 yıllık Türk yurdu düşman elinde esir kalamaz, ne mutlu Türküm diyene’ diyerek öptüğü bayrağı verdi. Komutan da öperek bayrağı teslim aldı. Reyhanlı Kaymakamı Yusuf Güler ve Belediye Başkanı Hüseyin Şanverdi de askeri birliğin komutanına çiçek verdi.

        Kaymakam Güler, Garnizon Komutanı Jandarma Binbaşı Bülent Gülbaz ve Belediye Başkanı Hüseyin Şanverdi, sessiz bir yürüyüşün ardından Cumhuriyet alanında Atatürk anıtına çelenk sundu. Daha sonra konuşan Belediye Başkanı Şanverdi, 11 Mayıs günü meydana gelen hain patlamada 52 kişinin şehit olduğunu hatırlattı, ölenlere rahmet, yaralılara şifa ve ailelerine sabır diledi. Şanverdi, “Reyhanlı 20 yıl boyunca Fransızların işgali altında kalmıştır. Bu işgal sırasında Reyhanlı halkı çok acı çekmiştir. Hatay’ın Türk devletinden ayrı kalmasının verdiği ıstırap, Fransızların yaptığı zulümden daha acı olmuştur. Ama Hatay halkının Türk devletine ilhak olma inancı hiçbir zaman kaybolmamış ve yüreklerde bir meşale olarak kalmıştır. Bu statü ile Hatay Fransızların zulmünden ve işgalinden kurtularak bağımsız bir devlet olma sürecine girmiş, 2 Eylül 1938 tarihinde bağımsız Hatay devleti kurularak devlet başkanlığına da Merhum Tayfur Sökmen seçilmiştir... 8 Temmuz Reyhanlı’nın onur ve bayram günüdür.” dedi.

        Belediye geçici hizmet binasında alınan tebriklerin arından Şanverdi, meclis üyeleri ile birlikte garnizon komutanı Jandarma Binbaşı Bülent Gülbaz'ı ziyaret ederek günün anısına plaket verdi.

        Reyhanlı’da düzenlenen törene Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Yıldız, Emniyet Müdürü Duygu Uzundurukan, ilçe belediye meclis üyeleri, gaziler, şehit ve gazi yakınları katıldı.

        Her yıl coşkuyla, şenliklerle, mehter takımı eşliğinde, zaman zamanda sanatçılar getirilerek, güreş müsabakaları düzenlenerek kutlanan kurtuluş günü programı, bu sene Mayıs ayında meydana gelen patlamalar sebebiyle sade olarak kutlandı.
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x