Beşiktaş, Satranç Ligi’nin dokuzuncu turunda lider oldu

08 Temmuz 2013 Pazartesi 15:02
Bu haber 109 kez okundu

Türkiye İş Bankası Satranç Ligi’nin 10. turu, Beşiktaş Jimnastik Kulübü’nün liderliği ile tamamlandı. Bu yıl Denizli’de gerçekleştirilen ve 13 kulüpten 82'si unvanlı toplam 235 sporcunun çekişmeli mücadelesine sahne olan ligin sonuna...

Beşiktaş, Satranç Ligi'nin dokuzuncu turunda lider oldu
Türkiye İş Bankası Satranç Ligi’nin 10. turu, Beşiktaş Jimnastik Kulübü’nün liderliği ile tamamlandı.

Bu yıl Denizli’de gerçekleştirilen ve 13 kulüpten 82'si unvanlı toplam 235 sporcunun çekişmeli mücadelesine sahne olan ligin sonuna yaklaşıldıkça takımların liderlik yarışı da hız kazandı. Türkiye Satranç Federasyonu’nun http://satrancligi2013.tsf.org.tr/tr/canli-yayin sitesinden canlı olarak karşılaşmaların izlenebildiği ligde onuncu turun ardından ilk üç sırayı Beşiktaş Jimnastik Kulübü, Kahramanmaraş Belediye Spor Kulübü ve Pera Spor Kulübü paylaştı.

Dokuzuncu turda liderlik koltuğuna oturan siyah - beyazlılar bu turda ligin köklü takımlarından İTÜ ile karşılaştı. İlk üç masadaki beraberliklerin ardından karşılaşmayı 4,5 - 5,5 Beşiktaş Jimnastik Kulübü kazandı. BJK bu zaferin ardından 8 kazanç, bir kayıp ile birinci sıradaki yerini korumuş oldu.

İzmir Aliağa Gençlik ve Spor Kulübü ligdeki beşinci kazancına Ceyhan Belediye Spor Kulübü'nü 7-3 yenerek ulaştı. Aliağa bu kazanç ile yedinci sıraya yükseldi. İlk altı masada büyük usta (GM) Mchedlishvili, GM Gagunashvili, uluslararası usta (IM) Arduman, IM Soylu, FIDE ustası (FM) Bayram ve kadın FIDE ustası (WGM) Keti Tsatsalashvili ile maça çıkan Tarsus Zeka Satranç Spor Kulübü, Er Bakır Spor Kulübü'nü 6-4 yenerek ligdeki dördüncü kazancını elde etti. Lige çok iyi başlayan, daha sonra arka arkaya maç kaybeden Akdeniz Belediyesi Spor Kulübü onuncu turda Ankara Demirspor Kulübü'ne karşı 3-7 galip gelerek beşinci sıraya yerleşti.

Onuncu turun tansiyonu yüksek karşılaşmalarından biri olan Ezgi Satranç Kulübü ile T.S. Alyans Spor Kulübü mücadelesinde 4-5 geri kalan Mersin takımı, birinci masada oynanan GM Nidjat Mamedov ile Polonyalı Büyükusta Dariusz Piotr Swiercz partisinden bir puan alarak durumu eşitlemeyi başardı.

Günün sürpriz partilerinden biri Ufuk Sezen Arat (Pera Spor Kulübü) ile IM Zurab Javakhadze (Kahramanmaraş Belediye Spor Kulübü) arasında oynandı. Beyazlarla mücadele eden ve piyon geri kalan genç sporcu Ufuk Sezen 40. hamlesini yaparak masadan ayrıldı. Hamle sırası kendisine geçen ve süresine 30 dakika eklendiğini düşünen IM Javakhadze, kalan 32 saniyesini sonuna kadar kullanarak partiden puansız ayrıldı. Böylece Pera Spor Kulübü – Kahramanmaraş Belediye Spor Kulübü karşılaşması 5-5 noktalandı. Bu beraberliğin ardından Pera Spor Kulübü üçüncü sıraya yükselirken, Kahramanmaraş ekibi ikinci sıradaki yerini korudu.

Ligin onbirinci turu bugün yapılacak.
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x