Bahçe eylemcilerine vatandaş tepkisi

08 Temmuz 2013 Pazartesi 14:23
Bu haber 126 kez okundu

Fatih’te, surların iç tarafındaki bahçelerin park yapılmasını istemeyen gruba çevre sakinleri tepki gösterdi. Belediye Başkanı Mustafa Demir’in de geldiği alanda vatandaşlardan ummadıkları bir tepki gören eylemciler olay yerinden uzaklaştı....

Bahçe eylemcilerine vatandaş tepkisi
Fatih’te, surların iç tarafındaki bahçelerin park yapılmasını istemeyen gruba çevre sakinleri tepki gösterdi. Belediye Başkanı Mustafa Demir’in de geldiği alanda vatandaşlardan ummadıkları bir tepki gören eylemciler olay yerinden uzaklaştı. Vatandaşlar, “Ülkeyi karıştırmak istiyorlar, pislikten geçilmeyen alanın park yapılmasını istiyoruz.” dedi.

Günlerdir Gezi Parkı ile ilgili tartışmaların yaşandığı İstanbul’da, bu kez Fatih’te tarihi surların iç tarafındaki bahçelerin park yapılması tartışma çıkardı. Fatih Belediyesi’nin park alanı olarak onaylanan alanda çalışmalara başlaması üzerine, 20 kişilik bir grup bahçelerin kaldırılmasına tepki gösterdi. Kucağında bebeği ve yanındaki iki çocukla söz konusu yere gelen Zeynep Kaçmaz, yabancı bir gazteciye, “Yeter artık bıktık. Her yeri karıştırdınız. Ben burada yaşıyorum. Türk bile değilsin. Seni ilgilendirmiyor. Ben buranın park olmasını istiyorum. Park daha iyi olacak. Burada insanlar bıçaklanıyordu, pislikti neredeydiniz? Siz şimdi işleri durdurtun, polis gelsin müdahale etsin. Siz bunu istiyorsunuz. Bir aydır bunlarla yatıp kalkıyoruz. Yok laiklik yok bilmem ne. Bakın halime, herkes istediği gibi yaşıyor.” dedi.

Grubun amacının park olmadığını ifade eden Kaçmaz, “Huzursuzluk yapmak, ülkeyi ayağa kaldırmak istiyorlar. Adam Türk bile değil. Gelmiş burada konuşuyor. Ben burada yaşıyorum. Burada insanlar kesiliyor. Buranın park olmasını istiyorum.” diye konuştu.

'ABD’li gazeteci Kaçmaz’a park daha mı güzel olur diyorsunuz?' diye sordu. Kaçmaz da, park olmasını istediklerini söyledi. Başka bir çevre sakini de “Yıllar önce surlar için gönderilen paraları kimler yedi. Ona neden tepki göstermediniz?” çıkışında bulundu.

Eylemciler Osmanlı mirasını korumak istediklerini savundu. Harvard Üniversitesi’nde profesör olduğu belirtilen Cemal Kafadar, “Bir hassasiyeti dile getiriyoruz. Şehir ile tabiatın birikte yaşadığı son örneklerden biri.” dedi.

Bu sırada Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir olay yerine geldi. “Medeni şartlarda konuşalım” diyen Başkan Demir, projeyi fotoğraflar eşliğinde anlattı. Demir, “Yedikule Kapısı’ndan Silivrikapı’ya kadar gelen 90 bin metrekarelik bir alan.” diye konuştu. Demir konuştuğu sırada eylemcinin elindeki dövizi çekip alan bir çevre sakini engellendi.

Yaptıkları yeşil alan çalışmalarını anlatan Demir, “Kadın ve çocukların güvenlik içinde oturabilecekleri yerler yapmaya çalışıyoruz. Buralarda öyle bir yer. Bu alanlar hepsi kamulaştırıldı. 2006 yılında ‘lütfen boşaltın çalışmalarımız var’ dedik. Hala işgal var burada. Zarar etmesinler dedik. Bostan sahipleri bugüne kadar işlediler, buaraları yeşil olarak tuttular teşekkür ediyoruz. Ama proje onaylandı. Artık çalışmalarımıza başlayacağız. Osmanlıdan beri bostan alanı deniyor. Bahsedilen alan surların dışındaki alan. Bostanlarımızı da koruyoruz. Burası kriminal bir bölge Sarai Sierra’nın öldürüldüğü yerden farksız. Uyuşturucu satılıyor, hayvan kesiliyor. Yeşili koruyacak şekilde hiçbir bina yapmadan yeşil alan yapıyoruz. Bisiklet parkurları da yapacağız.” açıklamasında bulundu.

Bu sırada araya giren bir eylemci bahçeler korunarak, park yapılıp yapılamayacağını sordu. Demir, “Nasıl yapacaksınız? Çocukları buraya nasıl getireceksiniz. Bu bostan sahibi kimseyi almaz buraya. Kamulaştırdığımız halde biz giremiyoruz.” cevabını verdi.

Başkan Demir eylemcilere , “Lütfen gaza gelmeyin.” deyerek olay yerinden ayrıldı. Eylemcilerin “Kaçmayın sorularımız var” diye bağırması üzerine Demir tekrar grubun yanına geldi. Eylemciler, “Neden bu düzenleme tarihi bostanlar korunarak yapılmıyor?” şeklinde aynı soruyu tekrar sordu.

Bu sırada çevre sakini vatandaşlar eylemcilere tepkilerini artırdı. Çevre sakinleri, “Nerede oturuyorsunuz. Sizi tanımıyoruz, gidin buradan. Biz buranın yerlisiyiz. Bu projeyi destekliyoruz. Bu zamana kadar neredeydiniz? Burası 15 senedir pislikti hangi biriniz geldi? 15 sene önce gelseydiniz şimdi de konuşurduk. Gelip alkol alıyorlar burada, çocuklarımızı çıkaramıyoruz. Bizi rahatsız ediyorsunuz. Gidin kendi çevrenizi karıştırın.” şeklinde tepkilerini dile getirdi.

Eylemciler ise rahatsız etmek istemediklerini, bostanı korumak istediklerini anlatmaya çalıştı. Ancak, vatandaşlar eylemcilere, “Biz buranın sakinleriyiz. 40 yıldır böyle proje getiren olmadı. Dışardan gelip konuşmayın. Bu projeyi destekliyoruz. “ karşılığını verdi.

Başkan Demir de eylemcilere, “İstanbul'un daha güzel bölgelerinde, yeşil alanlarında oturup burada ahkam kesmek yok. Burada insanlar sıkıntılı. Bu insanlar neden mahrum olsun.” diye konuştu. Vatandaşlardan beklemedikleri bir tepki gören eylemciler olay yerinden uzaklaşmak zorunda kaldı.
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x