Srebrenitsa'da hazırlıklar sürüyor

08 Temmuz 2013 Pazartesi 14:20
Bu haber 196 kez okundu

Srebrenitsa soykırımının yıldönümünde bu yıl kimlik tespitleri yapılan 409 cenaze Potoçari Şehitliği'nde törenle defnedilecek. Cenazeler arasında Hayrudin ve Hava Muhiç çiftinin 13 Temmuz 1995'te doğan ve henüz ismi dahi verilmeden öldürülmüş...

Srebrenitsa'da hazırlıklar sürüyor
Srebrenitsa soykırımının yıldönümünde bu yıl kimlik tespitleri yapılan 409 cenaze Potoçari Şehitliği'nde törenle defnedilecek. Cenazeler arasında Hayrudin ve Hava Muhiç çiftinin 13 Temmuz 1995'te doğan ve henüz ismi dahi verilmeden öldürülmüş bebekleri de var.

Bebeğin kemikleri BM'nin karargah olarak kullandığı akümülatör fabrikası yakınında geçtiğimiz yıl bulunmuştu. Babası Hayrudin'in cenazesi de geçtiğimiz yıl kimlik tespiti yapıldıktan sonra defnedilmişti. Soykırımdan kurtulan anne Hava Muhiç ise Fransa'da yaşıyor.

Potoçari Şehitliği Müdürü Mersad Smajloviç, soyadı Muhiç olan bebekle birlikte bu yıl beş yaşlarındaki 4 çocuğun cenazelerinin de toprağa verileceğini dile getirdi.

Bu arada, Srebrenitsa'daki katliamdan kurtulmak için Nezuk kasabasına 'ölüm yürüyüşü'ne çıkan insanların kullandığı yolun aksi güzergahında binlerce insanın katılımıyla 'barış yürüyüşü' başlatıldı.
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x