Ramazan öncesi kasaplar denetlendi

08 Temmuz 2013 Pazartesi 14:05
Bu haber 135 kez okundu

Kırıkkale Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Ramazan öncesi kasaplar ve marketteki et satışı reyonlarını denetledi. Denetimlerde reyonların ürün izlenebilirliği, muhafaza, satış koşulları ve hijyen durumları ön planda tutuldu....

Ramazan öncesi kasaplar denetlendi
Kırıkkale Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Ramazan öncesi kasaplar ve marketteki et satışı reyonlarını denetledi. Denetimlerde reyonların ürün izlenebilirliği, muhafaza, satış koşulları ve hijyen durumları ön planda tutuldu.

Kırıkkale İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Recep Kırbaş, il genelindeki denetimlerin aralıksız olarak devam ettiğini, vatandaşların da et ve et ürünü alırken bazı hususlara dikkat etmeleri gerektiğini söyledi. Vatandaşların, et alırkan şu hususlara dikkat etmeleri gerektiğini ifade eden Kırbaş, şöyle dedi:

"Et satış reyonları temiz, düzenli olan ve çalışan personeli bakımlı ve temizlik kurallarına uygun davranan yerlerden alış veriş yapılmalı. Et satış reyonlarındaki muhafaza dolaplarının çalışır vaziyette olmalarına ve özellikle soğutulmuş taze et satan reyonların sıcaklıklarının 4 derecenin üzerinde olmamasına, donmuş ürün satılan dolapların ise -18 derecenin üzerinde olmamasına dikkat edilmeli. Reyonlarda kırmızı et, sakatat ve kanatlı eti satış bölümlerinin ayrılmış olmasına dikkat edilmesi ve kırmızı etler eğer tam karkas veya yarım karkas halinde ise etlerin üzerinde veteriner hekimlerce vurulan yasal damgaların bulunması gerekiyor. Et reyonlarında dökme tarzında satışa sunulan kanatlı etlerinin mutlaka etiketlerinin bulunması, etiketsiz ürünlerin alınmaması, bu ürün etiketlerindeki son kullanma tarihlerine bakılmalı. Donmuş olarak satın alınacak kırmızı ve kanatlı etlerinin üzerindeki son kullanma tarihine dikkat edilmesi ve ayrıca çözünmüş, yumuşamış ürünlerin alınmaması gerekir. Taze olarak satışa sunulan kırmızı etlerin canlı ve parlak kırmızı renkte, tavuk etlerinin ise canlı, diri, parlak ve gri beyaz renklerde olmasına dikkat edilmeli."
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x