Portekiz'de siyasi kriz çözülüyor

08 Temmuz 2013 Pazartesi 13:17
Bu haber 213 kez okundu

Portekiz Başbakanı Pedro Passos Coelho'nun, Cumartesi günü Sosyal Demokrat Merkezi/Halk Partisi (CDS/PP) lideri Paulo Portas ile vardığı anlaşma ülkedeki hükümet krizini bitiriyor. Portekiz Cumhurbaşkanı Cavaco Silva, Dışişleri Bakanı Paulo...

Portekiz'de siyasi kriz çözülüyor
Portekiz Başbakanı Pedro Passos Coelho'nun, Cumartesi günü Sosyal Demokrat Merkezi/Halk Partisi (CDS/PP) lideri Paulo Portas ile vardığı anlaşma ülkedeki hükümet krizini bitiriyor. Portekiz Cumhurbaşkanı Cavaco Silva, Dışişleri Bakanı Paulo Portas'ın sebep olduğu siyasi kriz hakkında fikirlerini almak için parlamentodaki partilerle bugün görüşmeye başlıyor.

Silva, bugün 3 yarın da 3 olmak üzere parlamentodaki 6 partiyle görüşecek.

Cumartesi günü Başbakan Passos Coelho tarafından açıklanan anlaşmaya göre, CDS-PP lideri Paulo Portas Ekonomiden sorumlu Başbakan yardımcılığı, devlet reformu ve Troyka'yla ilişkilerden sorumlu bakan mevkine getirilecek. Ancak bu anlaşmanın Cumhurbaşkanı Silva tarafından onaylanması gerekiyor. Bugün ve yarın yapılacak görüşmelerden sonra Silva'nın Çarşamba günü sonucu açıklaması bekleniyor.

Başbakan Passos Coelho bu anlaşma ile Maliye Bakanı Vitor Gaspar'ın istifasından sonra başlayan siyasi krizi bitirmeyi hedefliyor.
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x