Dışişleri: Uluslararası toplumu demokrasiden yana taraf olmaya davet ediyoruz

08 Temmuz 2013 Pazartesi 13:15
Bu haber 160 kez okundu

Türkiye, bugün sabah namazı esnasında Cumhuriyet Muhafızları Karargahı önünde Mısır'da demokrasiye dönülmesi için oturma eylemi yapan göstericilerin üzerine ateş açılmasını temel insani değerler adına şiddetle kınadı.Dışişleri...

Dışişleri: Uluslararası toplumu demokrasiden yana taraf olmaya davet ediyoruz
Türkiye, bugün sabah namazı esnasında Cumhuriyet Muhafızları Karargahı önünde Mısır'da demokrasiye dönülmesi için oturma eylemi yapan göstericilerin üzerine ateş açılmasını temel insani değerler adına şiddetle kınadı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "İnsanların toplu olarak hedef alındığı bu saldırı, Mısır’da son derece vahim gelişmelere yol açabilecek bir olay olarak görülmektedir. Saldırı, ifade özgürlüğü ve barışçıl gösteri hürriyeti gibi temel evrensel değerlerin çiğnenmesinin yanısıra, şiddeti körükleyecek bir provokasyon niteliği de taşımaktadır." denildi.

Mısır halkının, provokasyonlara kapılmadan ve şiddetten kaçınarak, demokrasi yolunda ve özgürlükleri adına sergileyegeldikleri vakur duruş her türlü takdirin üzerinde olduğu belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "Uluslararası toplumu demokrasiden yana taraf olmaya ve Mısır halkının demokrasi mücadelesine destek olmaya davet ediyoruz. Mısır’da anayasal meşruiyet temelinde halkın serbest iradesine saygı duyulmasını ve vakit geçirmeden demokrasiye geri dönülmesini kardeş Mısır’ın istikrar ve huzurunun olmazsa olmazları olarak görüyoruz. Türkiye, dost ve kardeş Mısır Halkıyla dayanışmasını sürdürecektir."
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x