Lisansı iptal edilen Roj TV, karara itiraz edecek

08 Temmuz 2013 Pazartesi 12:50
Bu haber 192 kez okundu

Danimarka Bölge Yüksek Mahkemesi tarafından önceki hafta verilen kararla ellerindeki bütün yayın lisansları iptal edilen ve tazminat cezasına çarptırılan Roj TV ve Mezopotamya Yayıncılık, karara itiraz edeceklerini açıkladı. Konuyla ilgili...

Lisansı iptal edilen Roj TV, karara itiraz edecek
Danimarka Bölge Yüksek Mahkemesi tarafından önceki hafta verilen kararla ellerindeki bütün yayın lisansları iptal edilen ve tazminat cezasına çarptırılan Roj TV ve Mezopotamya Yayıncılık, karara itiraz edeceklerini açıkladı. Konuyla ilgili olarak Danimarka medyasına bir açıklama yapan Roj TV Genel Müdürü İmdat Yılmaz, önce Danimarka’daki en yüksek dereceli mahkeme olan Yargıtay’a (Højesteret) gideceklerini, oradan bekledikleri karar çıkmazsa Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvuracaklarını söyledi.

Mahkemenin, Roj TV ve Mezopotamya Yayıncılık hakkında verdiği kararın politik motivasyonlarla alındığını iddia eden İmdat Yılmaz, ‘‘Dünyanın birçok ülkesinde engellenen Kürtlerin temel ifade özgürlüğü hakkı şimdi de Danimarka’da engelleniyor.’’ dedi.

Danimarka kanunlarına göre Roj TV ve Mezopotamya Yayıncılık tarafından yapılan itirazın kabul edilebilmesi için öncelikle haklarında verilen tazminat cezasının ödenmesi gerekiyor. Danimarka Bölge Yüksek Mahkemesi her iki kuruma ayrı ayrı 5,2 milyon Danimarka kronu (700 bin Euro) tazminat cezası vermişti. Mahkeme ayrıca Roj TV ve Mezopotamya Yayıncılık firmalarının ellerinde bulunan bütün yayın lisanslarının iptal edilmesine karar vermişti. Söz konusu kararla birlikte Roj TV’ye alternatif olarak kurulan Nuce TV ve MMC TV’nin de yayın lisansları iptal edilmişti.

2004 yılından bu yana Danimarka’dan aldığı lisansla yayın yapan Roj TV, Kopenhag Şehir Mahkemesi tarafından 2012 yılı Ocak ayında verilen kararla terör propagandası yapmaktan suçlu bulunmuş ve tazminat cezasına çarptırılmıştı. Roj TV yönetimi bu kararı beğenmemiş, Bölge Yüksek Mahkemesi’ne başvurarak kararı temyize götürmüştü.
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x