Psikolog Akıncı: Tükenmişlik sendromu, depresyonun ilerlemiş hali

08 Temmuz 2013 Pazartesi 12:40
Bu haber 173 kez okundu

Yoğun tempoda çalışan, stresli ortamları olan ve karakter olarak da hızlı hareket eden kişilerin ‘tükenmişlik sendromu’ yaşayabileceğini Uzman Psikolog Zafer Akıncı, aslında böyle bir tanımlamanın olmadığını, elit bir tabir haline...

Psikolog Akıncı: Tükenmişlik sendromu, depresyonun ilerlemiş hali
Yoğun tempoda çalışan, stresli ortamları olan ve karakter olarak da hızlı hareket eden kişilerin ‘tükenmişlik sendromu’ yaşayabileceğini Uzman Psikolog Zafer Akıncı, aslında böyle bir tanımlamanın olmadığını, elit bir tabir haline getirilmeye çalışılan durumun tam anlamıyla depresyonun ilerlemiş hali olduğunu öne sürdü.

Moral FM’de Sabah Gündemi programına konuk olan Zafer Akıncı, son günlerde gündeme sıkça gelen tükenmişlik sendromunu ele aldı. Yaşanan zorluk anının geçmeyeceğini, bitmeyeceğini düşünme hali olan sendromun kişiyi büyük bir ümitsizliğe itelediğini kaydeden Akıncı, bununla beraber bağışıklık sisteminin de güçsüzleştiğini belirtti. Akıncı, Her şeyi kendi kontrolünde sayan insanların kontrolün kendilerinde olmadığını anladıkları zaman böyle bir ruh haline girebileceklerini, tükenmişlik halinin ümidi kaybetmekle oluştuğunu vurguladı.

Ramazan ayının gelmesiyle yaşanabilecek psikolojik durumlara da değinen Akıncı, "Ramazan’ın ilk haftasında adapte olmakta zorlanılabilir ancak büyük bir motivasyon havası estiğinden dolayı bu da kolaylaşacaktır." dedi. Ramazan ayı içinde oluşan manevi platformla toplumun ihtiyacı olan bütünlüğe de kavuşulacağını ifade eden Akıncı, Ramazan’da en çok dikkat edilmesi gereken unsurun öfke kontrolü olduğunun altını çizdi.
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x