Esnaf odasından üyelerine, 'Ramazanda fiyatları yükseltmeyin' uyarısı

08 Temmuz 2013 Pazartesi 12:39
Bu haber 151 kez okundu

Adana Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği (ESOB) Başkanı Kazım Barışık, odalara kayıtlı esnaflardan her dönem ortaya çıkan Ramazan vurguncularına fırsat vermemelerini istedi. Her yıl Ramazanda ortaya çıkan fiyat artışları konusunda ESOB...

Esnaf odasından üyelerine, 'Ramazanda fiyatları yükseltmeyin' uyarısı
Adana Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği (ESOB) Başkanı Kazım Barışık, odalara kayıtlı esnaflardan her dönem ortaya çıkan Ramazan vurguncularına fırsat vermemelerini istedi.

Her yıl Ramazanda ortaya çıkan fiyat artışları konusunda ESOB Başkanı Kazım Barışık'tan uyarı geldi. Ramazan'ı fırsatçılığa çevirerek, haksız kazanç elde edenler olabileceğine dikkat çeken Barışık, Ahi Evran Felsefesi ile yetişmiş, Ahilik kurallarını iyi bilen dürüst esnaf ve sanatkârların, hiçbir şartta ve şekilde haksız kazanca tevessül etmeyeceğini söyledi. Başkan Barışık, aksi davranışta bulunanları da ikaz ederek, "Şu mübarek günlerde Ramazan’ı fırsat bilip, sebze meyve ve temel gıda maddelerinde fiyat yükseltmek, vurgunculuktur, günahtır, vebal altına girmektir." dedi.

Bu tür davranışların esnaflara yakışmadığını söyleyen Kazım Barışık, "Ramazan bilindiği gibi tüm İslam âlemi için kutsal bir aydır. Bu mübarek ay bahane edilerek fiyat arttırmak, Ramazan ayını fırsata dönüştürmek esnafımıza yakışmayan bir harekettir. Akıl, Ahlak, Bilim ve Çalışma prensiplerini örnek alarak satış yapan saygıdeğer esnafıma şimdiden teşekkür ediyorum. Daha fazla kazanmak için aradan çıkan fırsatçılar olabilir. Bu ise tüm esnafımıza mal edilir ki, bundan büyük üzüntü duyarız. Bu nedenle vatandaşlarımız ve esnaflarımız bu tür fırsatçılara göz açtırmamalıdır. Vatandaşımızın iftar sofralarına göz diken, bundan ayıplı kazanç sağlamak isteyen, iftar yemeği yerine zam yedirmek isteyenleri de Allah’a havale ediyoruz.” diye konuştu.

Ramazanda temel gıda maddelerinin fiyatlarında suni artışların olduğunu vurgulayan Barışık, "Tüm bunlara önlem olarak, özellikle belediye zabıtaları ile ilgili devlet kurumlarının, Ramazan süresince denetimlerinin daha sık ve layıkıyla yapmalarını istiyor ve diliyorum. Vatandaşlarımızın da, tüketimden gelen güçlerini kullanarak, bilinçli alış veriş yapmaları, fiyatları suni olarak arttırılmış olan ürünleri boykot ederek almamaları vurgunculara verilebilecek en büyük ders olacaktır." ifadelerini kullandı.
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x