Kırkpınar pehlivanlarından yolluk isyanı

08 Temmuz 2013 Pazartesi 12:21
Bu haber 91 kez okundu

Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde mücadele eden pehlivanlar yolluklarını alamadıkları gerekçesiyle Edirne Belediyesi Hesap İşleri Müdürlüğü önünde eylem yaptı.    Sarayiçi Er Meydanı'ndaki güreşler dün yapılan...

Kırkpınar pehlivanlarından yolluk isyanı
Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde mücadele eden pehlivanlar yolluklarını alamadıkları gerekçesiyle Edirne Belediyesi Hesap İşleri Müdürlüğü önünde eylem yaptı.
    Sarayiçi Er Meydanı'ndaki güreşler dün yapılan final müsabakalarıyla sona erdi. Er meydanında yapılan 652. buluşmaya katılan bin 678 civarında pehlivanlardan bazıları mutlu sona ulaşırken bazıları ise beklenilen performansı gösteremeyerek çayırlara veda etti. Kırkpınar güreşlerinde derece alan pehlivanlara yolluk ve ödül adı altında ücret ödeniyor. Yolluklarını alan pehlivanlar, bir sonra Kırkpınar'a yeniden katılmak üzere memleketlerine doğru yola çıkıyor. Ancak bu yıl yapılan 652. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde dereceye giren pehlivanları yolluk ve ödül ücretlerini alamadıkları gerekçesiyle belediye önünde eylem yaptı.
Değişik yaş gruplarında 100 civarında pehlivan ile belediye görevlileri arasında tartışma yaşandı. Edirne Belediyesi'ne tepki gösteren pehlivanların, Kırkpınar sürecinde verilen konserlerde sanatçıların parasının peşin ödendiğini ancak pehlivanların 100 ile bin TL arasında değişen yolluklarının ödenmediğini söyledi.
    Saat 08.30'dan bu yana hesap işleri müdürlüğü önünde beklediklerini kaydeden pehlivanlar, belediyenin kendilerini sürekli oyaladığını ifade etti.
Belediyenin bu işi yapamadığını, Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın bu işe el atmasını isteyen pehlivanlar, "Belediye bu işi yapamayacaksa bıraksın başkaları yapar." açıklamasında bulundu.
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x