Edirne emniyeti madde bağımlısı çocuklarla ilgili çalışma başlattı

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 122 kez okundu

EDİRNE (CİHAN)- Edirne Emniyet Müdürlüğü madde bağımlısı ve diğer suçlara bulaşmış çocukların topluma

Edirne emniyeti madde bağımlısı çocuklarla ilgili çalışma başlattı
EDİRNE (CİHAN)- Edirne Emniyet Müdürlüğü madde bağımlısı ve diğer suçlara bulaşmış çocukların topluma yeniden kazandırılması için geniş kapsamlı bir çalışma başlattı.
Valiliğin izniyle harekete geçen emniyet, uyuşturucu ve uçucu bağımlısı, çeşitli suçlara karışan çocukların sayısını tespit etti.
13 civarında tedavi görmesi gereken madde bağımlısı çocuğun belirlendiği şehir merkezinde bu yaş grubunun karıştığı suçların haritası çıkarıldı. Buna göre 2012 yılında değişik suçlardan 973 çocuğa polis tarafından işlem yapıldı.
Bu sayı 2013 yılının 2,5 aylık dönemi içerisinde 189 olarak gerçekleşti. Çocuklardan 8 tanesi cinsel istismar, 27 hırsızlık, 9 uyuşturucu madde kullanan ve satan, 49 kasten yaralama, 96 tane ise diğer suçlara bulaştı.
Madde bağımlısı ve suça bulaşmış çocuklarla ilgili verilerin ortaya çıkarılmasından sonra farklı kurumlarla işbirliğine gidildi.
Kurum temsilcilerinden oluşturulan bir komisyon il merkezinde çalışmalara başladı. İlk olarak çocukların uçucu madde temin ettikleri işyerlerinde denetimler yapılarak esnaf uyarıldı.
Ardından görevliler madde bağımlısı ve suça bulaşmış çocukların topluma yeniden kazandırılması için ailelerle irtibara geçti.
Uyuşturucu ve suçla mücadelenin başarılı olabilmesi için ailelerle yapılan görüşmeler olumlu sonuçlandı. Edirne Emniyet Müdürü Cemil Ceylan, madde bağımlısı ve diğer suçlara bulaşmış çocukların topluma kazandırılması için polise teddirlerin yeterli olamayacağını söyledi.

Bunun için kurumlar arasında işbirliğinin şart olduğunu anlatan Ceylan, madde bağımlısı çocukların topluma yeniden kazandırılması için ailelerle yaptıkları görüşmelerden olumlu geri dönüşüm aldığını belirtti.

Hükümetin teröre bulaşan çocukların kurtarılması için ailelerle yaptıkları görüşmelerden çok önemli sonuçlar aldığını ifade eden Ceylan, aynı yöntemin diğer suçlar ve madde bağımlığı ile mücadele konusunda kullanılması gerektiğini anlattı.

Edirne’deki madde bağımlısı gençlerin tedavi görmesi için Trakya Üniversitesi ile görüşmeler gerçekleştirdiğini kaydeden Ceylan, bu sayede çocuklarını tedavi için İstanbul’daki merkezlere götüremeyen ailelere büyük imkan sağlayacağını ifade etti.
CİHAN
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x