Bebekleri elinden alınan Türk aile hukuk mücadelesi veriyor

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 194 kez okundu

LYON (CİHAN)- Yedi aylık bebeklerine şiddet uyguladıkları iddiasıyla suçlanan ve bebekleri ellerinden alınarak

Bebekleri elinden alınan Türk aile hukuk mücadelesi veriyor
LYON (CİHAN)- Yedi aylık bebeklerine şiddet uyguladıkları iddiasıyla suçlanan ve bebekleri ellerinden alınarak Fransız koruyucu aileye verilen Ahmet (33) ve Zehra Ulubaş (26) çifti,şimdi 18 aylık olan çocukları Salih’i geri alabilmek için yeni bir hukuki mücadeleye hazırlanıyor.

19 Aralık’ta görülen duruşmada çıkan ‘küçük Salih’in Fransız koruyucu aileye verilmesi’ yönündeki mahkeme kararını temyize götürme başvurusunda bulunan aile, bu süreçte Türkiye’de ve Avrupa’da bulunan yetkililerden kendilerini yalnız bırakmamalarını bekliyor.
Grenoble’a bağlı yerleşim birimlerinden Saint Martin d’Heres’te yaşayan Ulubaş Çifti’nin 18 aylık oğulları Salih Ulubaş, koruyucu aileye verildi. 7 aylıkken ‘kaza’ sonucu düşen ve ailesi tarafından hastaneye götürülen Salih, yapılan tetkiklerin ardından vücudundaki kırıklardan şüphelenilerek müşahrde altına alındı. Daha sonra mahkeme kararı ile Sosyal Yardım Kuruluşu’na teslim edilen Salih, 11 aydır başka bir ailenin yanında kalıyor.

Çocuklarına şiddet uygulamadıklarına dikkat çeken Ulubaş çifti, hastaneye zamanında gitmediklerinden dolayı böyle bir durumla karşı kaşıya kaldıklarını ifade etti. 19 Aralık’ta görülen ikinci duruşmanın ardından çocukları Salih’in Fransız bir koruyucu aileye verilmesi kararını avukatları ile değerlendiren Ulubaş çifti, Cihan Haber Ajansı'na yaptıkları açıklamada mahkeme kararını temyize götüreceklerini söyledi. Avukatların temyiz dilekçesini mahkemeye sunduğunu belirten aile, yaklaşık 11 aydır ayrı kaldıkları çocuklarına kavuşmak istediklerini kaydetti.

Salih’e asla şiddet uygulamadıklarını yineleyen çift, çocuklarının vücudunda tespit edilen kırıklıkların düşmeden kaynaklanmış olabileceğini kabul ettiklerini, mahkemeye ve ilgililere bu durumu defalarca anlattıklarını ancak mahkemenin lehlerine delil olabilecek bilgi, belge ve ifadeleri dikkate almadığını ifade etti.

“SALİH’İMİZİN BİZE OLAN BAĞLILIĞI GÜN GEÇTİKÇE AZALIYOR”

“Dava sürecinde eşimin ev hanımı olması, çalışmaması ve dil bilmemesi suçmuş gibi değerlendirildi.” diyen Ahmet Ulubaş temyiz davası sonucunda çocuklarına kavuşmayı beklediklerini kaydetti.

“Salih’imizin bize olan bağlılığı gün geçtikçe azalıyor, bu durum bizi derinden yaralıyor.” diyen Baba Ulubaş, “Çocuğumuzun bizden ve bizim kültürümüzden koparılması bize verilebilecek en büyük ceza, bizim tek endişemiz oğlumuzun bir Fransız gibi yetiştirilmesidir.” ifadelerini kullandı.

Davayla alakalı Lyon Başkonsolosluğu ile şuana kadar dört kez görüştüklerini söyleyen Ahmet Ulubaş, bu süreçte kendilerine ulaşan son bilgi ve belgeleri de konsolosluğa ulaştırdıklarını söyledi. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’a Yurt Dışı Türkler Başkanlığı aracılığıyla kendilerine gösterdiği ilgiden dolayı teşekkür eden çift, mücadeleden vazgeçmeyeceklerini ve Türkiye Cumhuriyeti’nden taleplerinin de ‘bu süreçte yalnız bırakılmamak’ olduğunu ifade etti.

“OĞLUM SÜREKLİ RÜYALARIMDA”

“Yavrumuz elimizden alındığı sıralarda henüz anne sütüne muhtaçtı.” diyen Anne Ulubaş, “Ondan ayrılmak anlatılamaz bir acı, çok zor bir imtihan. Oğlum sürekli rüyalarımda, onu bazen emzirirken görüyorum.” ifadelerini kullandı.

Yaşadıkları bu süreçle beraber zor günler geçirdiklerini söyleyen acılı Anne “Aradan geçen zamanda keşke dediğimiz tek husus, çocuğumuz düştükten sonra onu, o anda doktora götürmemek oldu.” diye konuştu.

“ÖZ AİLEMİZ BİZE DESTEK OLMUYOR”

Kendi ailesinden davaya ilişkin hiçbir destek alamadıklarını kaydeden Ahmet Ulubaş “Görülen iki duruşma için ailemden şahitlik istedim, ancak ailem bu talebimizi reddetti.” dedi. Ulubaş, ailesinin ret gerekçesini şöyle açıkladı:

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x