Bankaların masraf ücretini kredi kartı keserek protesto ettiler

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 154 kez okundu

İSTANBUL (CİHAN)- Rekabet Kurumu'nun bankalara kestiği yüklü cezalardan sonra, yeniden gündeme gelen kredi

Bankaların masraf ücretini kredi kartı keserek protesto ettiler
İSTANBUL (CİHAN)- Rekabet Kurumu'nun bankalara kestiği yüklü cezalardan sonra, yeniden gündeme gelen kredi kartı kullanımıyla ilgili tüketici dernekleri de harekete geçti. Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Levent'te yaptığı eylemde, kredi kartlarını keserek tepki gösterdi. Bankalara kesilen cezaların tüketicinin haklılığını kanıtladığını belirten grup, iki gün süreyle kredi kartı ve ATM'lerin kullanmama çağrısı yaptı.

Bireysel olarak binlerce tüketicinin mahkemelere başvurarak kredi kartları üzerinden alınan masrafları adliyelere taşıması sürekli gündeme gelmişti. Son olarak Rekabet Kurumu'nun 11 büyük bankaya yüklü miktarda ceza kesmesi bir kez daha kredi kartı ve diğer bankacılık işlemlerinden alınan ücretleri gündeme getirdi.

TÜKODER'in konuya dikkat çekmek için yaptığı çağrıya uyanlar Levent'te bir araya geldi. Protesto eylemine katılanlar 'Banka soygunları artarak devam ediyor, bankacılık mı soygunculuk mu' yazılı pankartlar açtı. Bankalarda alınan çeşitli ücret türlerinin yazılı olduğu pankartları taşıyanlara, aynı bölgede farklı bir eylem yapan işçiler de destek verdi.

İşçilerin de katılımıyla 500 kişiye ulaşan grup adına basın açıklamasını Dernek Başkanı Şükran Eroğlu yaptı. Eroğlu, Rekabet Kurumu'nun bankalara verdiği cezanın 'Kartel soruşturması' kapsamında verildiğini ve hizmetlerde tekelleşmeye gidildiği gerekçesiyle bu cezaların kesildiğini hatırlattı. Eroğlu, bankaların tüketici haklarını hiçe saydığını belirterek, banka işletme giderlerinin yüzde 65'inin tüketiciden haksız olarak tahsil edilen paralardan karşılandığını ileri sürdü. Eroğlu, verilen cezaların da tüketicilerin haklılığını ortaya koyduğunu söyledi.

Eroğlu, tüketicilere çağrıda bulunarak iki gün süre ile kredi kartı kullanmamalarını istedi. Eroğlu,
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x