“Gülen Hareketi” kitabı Endonezya diline çevrildi

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 138 kez okundu

CAKARTA (CİHAN)- Prof. Dr. Muhammed Çetin’in “Gülen Hareketi: Sınırsız Sivil Hizmet” kitabı Endonezya

'Gülen Hareketi” kitabı Endonezya diline çevrildi
CAKARTA (CİHAN)- Prof. Dr. Muhammed Çetin’in “Gülen Hareketi: Sınırsız Sivil Hizmet” kitabı Endonezya diline çevrildi.

Endonezya Üniversitesi tarafından tercüme edilen kitap için başkent Cakarta’da tanıtım programı düzenlendi. Tanıtıma kitabın yazarı Prof. Dr. Muhammed Çetin de katıldı.

Programda yazar Çetin’in yanı sıra Endonezya Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Gumilar Rusliwa Somantri ve Endonezya Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesi Dr. Dwi Ardhanariswari sunum yaptı. Toplantıya akademisyen ve öğrencilerden oluşan 300 civarında dinleyici katıldı.

Prof. Dr. Çetin konuşmasında, Gülen Hareketi’ni sosyolojik bakış açısı ile anlattı. Çetin, Gülen Hareketi’nin dünyanın her tarafında kabul gördüğünü belirterek, ''Her şeyden önce, her insanın kendi kimliği vardır. Kültür, din ve vatandaşlık gibi bir kimliğe sahip olmadan bile önce insan temel bir kimliğe sahiptir. O da insanlık kimliği. Gülen Hareketi de bu idealizm ile hareket ediyor ve her kesle kucaklaşıyor.'' dedi.

Dr. Ardhanariswari ise kitabı akademik olarak tartışmanın dışında, katılımcılara şu soruyu sordu: “Ben merak ediyorum. Neden bu hareket, diğer din temsilcileri, politikacılar ve akademisyenler ile diyalog kurarken, hep akşam yemeğini vesile ederek buluşuyor?” Ardhanariswari, sorunun cevabını yine kendisi şu sözler ile verdi: “Sonra anladım ki, akşam yemeği insanların psikolojisinin ve ruhunun en rahat ve en uygun zamanıdır. O esnada insanlar ile rahat bir muhabbet, sohbet ve değerler alışverişi yapılabiliniyor. Akşam yemeğinde herkes aynı seviyede oluyor, herkes birleşmiş oluyor.” ifadelerini kullandı.

Dwi Ardhanariswari ayrıca, “Görüyorum ki, Gülen Hareketi yaptığı şeyleri sadece insanlığa iyilik yapmak için yapıyor. Ve insanı daha yüksek seviyeye eriştirebilmek için sosyal ve toplumsal hayatını inşa ediyor.” dedi.

Prof. Dr. Muhammed Çetin’in İngilizce basılan “Gülen Hareketi: Sınırsız Sivil Hizmet” (The Gulen Movement: Civic Service without Borders) kitabı Avrupa ve Amerika'da büyük ilgi görmüştü. Gülen Hareketi’ni daha iyi anlamak ve anlatmak için Endonezya diline tercüme edilerek basılan kitabın da büyük ilgi göreceği tahmin ediliyor.
CİHAN
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x