Devlet kurumları, fotoğrafçı esnafını zor durumda bıraktı

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 140 kez okundu

ANKARA (CİHAN)- Günümüzde teknoloji ile paralel dijital fotoğraf makinelerinin gelişerek yaygınlaşması, diğer taraftan

Devlet kurumları, fotoğrafçı esnafını zor durumda bıraktı
ANKARA (CİHAN)- Günümüzde teknoloji ile paralel dijital fotoğraf makinelerinin gelişerek yaygınlaşması, diğer taraftan fotoğrafçı esnafını zor durumda bıraktı. Ankara Fotoğrafçılar Odası Başkanı Muammer Köksal, “Kamu kurum ve kuruluşlarının kendi bünyelerinde kurdukları sistemle fotoğraf işi yapması yüzünden her geçen gün kan kaybeden fotoğrafçı esnafı ayakta durmakta zorlanıyor.” dedi.

Ankara Fotoğrafçılar Odası Başkanı Muammer Köksal, fotoğrafçılık sektörünün içinde bulunduğu sorunlar hakkında açıklamalarda bulundu. Esnafını yakından ilgilendiren bazı uygulamaların haksız rekabete neden olduğunu söyleyen Köksal, “Bizim sorunumuz devletle. En büyük sıkıntımız foto kabin uygulamasının git gide yaygınlaşması. Tapu sicil ve emniyet müdürlüklerine konulan foto kabinler aracılığı ile anında fotoğraf çekiliyor olabilir, fakat bu kamu kuruluşlarının asli işi fotoğraf çekmek değil. Devlet fotoğraf işi yapanı, fotoğrafçı esnafını korumalı. Bu anlamda foto kabinler kaldırılmalı.” diye konuştu.

Yakın zamanda nüfus cüzdanlarının da değişeceğini ve yerine akıllı kimlik kartları uygulamasının başlayacağını belirten Köksal, “Temennimiz nüfus idarelerine de foto kabinlerden yerleştirilmemesi. Burada da kullanılacak fotoğrafı fotoğrafçı esnafının çekmesini canı gönülden istiyoruz. Üstelik kabinin çekeceği fotoğraf da çok uygun kalitede olmayabiliyor.” dedi.

    KAYIT DIŞI FOTOĞRAF ÇEKİMİ KONTROL ALTINA ALINMALI

    Kayıt dışı fotoğraf çekiminden duyduğu rahatsızlığı da vurgulayan Köksal, şöyle devam etti: “Kayıt dışı fotoğraf çekimi de kontrol altına alınmalıdır. Fotoğrafı vergi mükellefi olan çeksin. Fotoğrafçı esnafı vergisini muntazaman ödüyor. Ustalık belgesi olmayanlar ile vergi mükellefi olmayanların fotoğraf çekimi engellensin. Ankara Fotoğrafçılar Odası olarak esnaftan ustalık belgesi istiyoruz. Fakat, Ticaret Odası üye kayıt alırken ustalık belgesi istemiyor. İstiyoruz ki esnaf ile ticaret yapan ayrılsın. Esnaf sadece esnaf odasına kayıt olsun. Ticaret yapan da ticaret odasına kayıt olsun. Bu şekilde haksız rekabet de söz konusu olmaz. Aksi takdirde günden güne üye sayımız düşüyor.” CİHAN
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x