Osmaniye'nin tarihi kitaplaştırıldı

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 141 kez okundu

OSMANİYE (CİHAN)- Osmaniye’nin tarihini anlatan 624 sayfalık ‘Kınıktan Kıyıya Osmanlı Belgelerinde Osmaniye’ isimli

Osmaniye'nin tarihi kitaplaştırıldı
OSMANİYE (CİHAN)- Osmaniye’nin tarihini anlatan 624 sayfalık ‘Kınıktan Kıyıya Osmanlı Belgelerinde Osmaniye’ isimli kitap yayınlandı.

Osmaniye Belediye Başkanı Kadir Kara, kitabın yazarlarıyla Kent Müzesi'nde düzenlediği basın toplantısında, şehrin tarihinin anlatıldığı kitabı tanıttı.

Osmaniye Belediyesi'nin desteğiyle, Başbakanlık Osmanlı Arşivi Uzmanları Mehmet Akif Terzi ve Ahmet Ergün tarafından 14 ay süren çalışmada 100 milyonu aşkın belge tarandı. Osmaniye ile ilgili 50 bulunan 50 bin belge içerisinde değerlendirmeye layık 35 bin belge detaylıca incelendi. İlk elemede, kitapta kullanılabilecek belgeler bin 500’e indirildi. Bunların içerisinden de nihai olarak kitapta yer alınmasına karar verilen 121 konu başlığı altında 249 belge kitabın temelini oluşturdu.

Şehrin tarihini anlatın bir çok kitap bulunduğunu ancak hiç birinin bu denli kapsamlı olmadığını belirten Başkan Kadir Kara, Osmaniye'nin tarihinin resmi belgelere dayalı olarak hazırlanması gerektiğini düşündükleri için bu çalışmayı yaptıklarını söyledi.

Başkan Kara,
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x