Ankara, ‘Doğu’ konulu film festivaline hazır

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 332 kez okundu

ANKARA (CİHAN)- Ankara Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi (ÇSM), 24. Ankara Uluslararası Film

Ankara, ‘Doğu' konulu film festivaline hazır
ANKARA (CİHAN)- Ankara Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi (ÇSM), 24. Ankara Uluslararası Film Festivali’ne hazırlanıyor.

    Dünya Kitle İletişim Vakfı tarafından hazırlanan festival, 14-24 Mart 2013 tarihleri arasında ücretsiz olarak gerçekleşecek. Kültürel boyuta vurgu yapmak üzere ‘Doğu’yu mercek altına alan festival, Türkiye’de hemen hiç bilinmeyen ülke sinemalarından on filmlik bir seçki oluşturuyor.
    
    Arap Baharı’ndan oryantalist bakışa, göç olgusundan toplumsal sorunlara uzanan seçki ayrıca, Türkiye sinemasının ülkenin ‘doğu’suna nasıl baktığını da mercek altına alıyor. Festivalde, Türkiye sinemasında doğuyu görünür kılan filmlerden bir bölüm de yer alıyor.

    “DOĞU SİNEMASINDAN ÖNEMLİ YAPITLAR VAR”

    Pakistan, Tunus, Kazakistan, Irak, Kırgızistan, Azerbaycan, Özbekistan gibi ülke sinemalarının önemli başyapıtlarını bir araya getiren festivalin ‘Doğu İmgeleri Bölümü’ hem bağımsız bir bölüm olarak yer alıyor hem de diğer bölümlerle tematik bağı olan filmlerle desteklendiği için gösterim programının geneline yayılıyor.

    Farid Mirkhani’nin “The Tender Moment of Sand”, Shamil Aliyev’in “Çölçü”, Saman Moghaddam’ın “Ye Asheghane-ye Sadeh”, Ebrahim Forouzesh’in “Hotchpotch”, Christina Saab’ın “Che Guevara Died in Lebonan”, Nhue Giang Pham’ın “Tam Hon Me” ve Lala Akhundova’nın “Işık Şehri” “Gorod Sveta(?)” bölümde yer alan filmler arasında.

    Gösterimler, Çağdaş Sanatlar Merkezi’nin yanı sıra Kızılırmak Sineması ve Goethe Institut’de de yapılacak. CİHAN
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x