Yeni yılın ilk bal hasadı 17 Haziranda yapılacak

09 Nisan 2013 Salı 13:23
Bu haber 112 kez okundu

Bal Tanıtım Derneği’nin geleneksel hale getirdiği Narenciye Balı Hasat Töreni ve Tanıtım Etkinlikleri 17 Nisan’da başlıyor. 2013 yılının ilk bal hasadı ile başlayacak etkinlikler kapsamında ‘Adana’da Arıcılık ve Balın Hikayesi’...

Yeni yılın ilk bal hasadı 17 Haziranda yapılacak
Bal Tanıtım Derneği’nin geleneksel hale getirdiği Narenciye Balı Hasat Töreni ve Tanıtım Etkinlikleri 17 Nisan’da başlıyor. 2013 yılının ilk bal hasadı ile başlayacak etkinlikler kapsamında ‘Adana’da Arıcılık ve Balın Hikayesi’ isimli fotoğraf sergisi de açılacak.

Bal Tanıtım Derneği Başkanı Ömer Arasan, bu yıl dördüncüsünü düzenledikleri etkinliğin sektörün tanıtımı noktasında önemli bir katkısı olduğunu söyleyerek, dernek olarak bu tür etkinlikleri çeşitlendirip artırarak devam ettireceklerini vurguladı. Türkiye’nin kovan varlığı ve bal üretimi açısından dünya ikincisi olduğunu hatırlatan Arasan, hedeflerinin Türkiye’nin balını tüm dünyaya tanıtmak olduğunu belirtti.

Adana’nın da Türkiye’nin en önemli arıcılık merkezlerinden birisi olduğunu ifade eden Arasan, yılın ilk bal hasadının da Adana’da yapıldığına vurgu yaptı. Kışın binlerce arıcının arılarını kışlatmak üzere bölgeye geldiğini dile getiren Arasan, arılarını yetiştirdikten sonra yılın ilk balı olan Narenciye Balı’nı hasat eden arıcıların tekrar memleketlerine göç ettiklerini belirtti. Bu yıl hasat töreninin yanında arıcık ve balı anlatan bir fotoğraf sergisi organize edeceklerini söyleyen Arasan, çekimleri devam eden çalışmanın 2 Mayısta Tüyap Fuar Merkezi’nde açılacak Gıda Fuarı’nda ‘Adana’da Arıcılık ve Balın Hikayesi’ ismiyle sergileneceğini açıkladı. Arasan, aynı fotoğrafların daha sonra M1 Merkez Adana Alışveriş Merkezi’nde de açılacağını duyurdu.

Arasan ayrıca, bu yıl ki hasat törenine Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ile Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’i de davet ettiklerini, ilk hasadın bereketli olmasını ve arıcının yüzünü güldürmesini umduklarını söyledi. 2013 Altın Arı Ödülü’nün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a verileceğini de açıklayan Arasan, 2013Altın Arı Ödül Töreni’nin Başbakan’ın programına uygun bir tarihte düzenleneceğini, ödül töreninde sektöre önemli katkılar sağlayan 10 kuruluşa da Bal Tanıtım Derneği Onur Ödülleri verileceğini sözlerine ekledi.
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x