Balkanlıoğlu: Türk polisi delilden sanığa ulaşmada Avrupa'ya örnek oldu

09 Nisan 2013 Salı 13:19
Bu haber 140 kez okundu

Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlığıoğlu, emniyet teşkilatının, delilden sanığa gitme konusundaki başarısıyla Avrupa’ya örnek olduğunu söyledi. Afyonkarahisar’da, Polis Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen sergi, protokol mensupları...

Balkanlıoğlu: Türk polisi delilden sanığa ulaşmada Avrupa'ya örnek oldu
Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlığıoğlu, emniyet teşkilatının, delilden sanığa gitme konusundaki başarısıyla Avrupa’ya örnek olduğunu söyledi.

Afyonkarahisar’da, Polis Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen sergi, protokol mensupları ve vatandaşlar tarafından ilgiyle izlendi. Vali İrfan Balkanlıoğlu, stantları tek tek gezerek, birim amirlerinden bilgi aldı. Son teknoloji polis motosikletini inceleyen Balkanlıoğlu, sürüş denemesi yaptı. Terör, asayiş, toplum destekli polis stantlarında sergilenen silah, araç, gereçler hakkında bilgi alan Vali Balkanlıoğlu, olay yeri incemede kullanılan delil toplama ve olay aydınlatma metotlarını ilgiyle dinledi.

Sergi sonrasında açıklamada bulunan Balkanlıoğlu, Afyon’da polis sergisini gezdiklerini, her sene polisin imkan ve kabiliyetlerinin arttığını gördüklerini söyledi. Balkanlıoğlu, geçmişe göre polisin suçluya ulaşmada çok başarılı olduğunu ve bununla da Avrupa’ya bile örnek olduğunu anlattı. Balkanlıoğlu, “Önceden bir şüpheli şahıs yakalanıyordu. Ondan sonra o sanığa değişik yöntemlerle suçunu itiraf ettiriyorlardı. Ama günümüzde artık delilden sanığa; kıldan, parmak izinden, tırnak arasındaki dokudan, tükürükten ve vücudun değişik parçalardan sanığa ulaşılabiliyor. Birçok açıdan artık polisimiz dünyada örnek gösterilebilecek konuma gelmiştir.” dedi.

Kaymakamlık döneminde, geçmişte Avrupa’dan polis şeflerinin gelip kendilerine ders verdiğini hatırlatan Balkanlıoğlu, günümüzde bunun tersine döndüğünü dile getirdi. Balkanlıoğlu, “Artık günümüzde bütün dünyadan polis şefleri gelip bizden ders alıyor. Emniyet teşkilatı da bu konumlara geldi. Polis sayesinde huzur ve güven içerisindeyiz. Sabaha kadar canını ortaya koyarak devriye gezen bu insanları kutluyorum.” diye konuştu.

Belediye Başkanı Burhanettin Çoban da polis teşkilatında müthiş bir güçlenme, gelişme olduğunu söyledi. Çoban, “Teknolojiyi kullanmada örnek ülkelerden birisiyiz. Bu sayede bizler de artık daha güvenli, daha rahat bir yaşama kavuşmuş oluyoruz. Emniyet müdürlüğümüzden en ücra karakoldaki polis kardeşimize kadar görevlerini layıkıyla yapıyorlar.” şeklinde konuştu.

Afyonkarahisar Başsavcısı Adem Yazar da yargıyla emniyetin iç içe çalıştığını belirterek, polisin güçlü olması halinde dosyaların aydınlatılma oranının da o kadar yüksek olduğunu kaydetti. Yazar, bu sayede hak ve adaletin ortaya çıktığını, insanların vicdanlarının tatmin olduğunu ifade ederek, şunları söyledi: “Bu sergide de gördük ki polisimiz bir çok yeni teknolojik imkanlar sahiptir. Onlar var olduğu sürece, bu imkânları kullandığı sürece insanlarımız rahat ve huzurlu bir şekilde hayatları idame ettiriyorlar. Biz de adliyede daha rahat ve huzurlu çalışıyoruz.”


Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x