Mehmet Akif, Rize’de anıldı

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 82 kez okundu

RİZE (CİHAN)- İstiklâl Marşı’nın şairi Mehmet Akif Ersoy, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Fen

Mehmet Akif, Rize'de anıldı
RİZE (CİHAN)- İstiklâl Marşı’nın şairi Mehmet Akif Ersoy, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi tarafından düzenlenen konferansta anıldı.

İstiklâl Marşı’nın kabulünün 92. yılı nedeniyle İsmail Kahraman Kültür Merkezi’nde düzenlenen “İstiklal Marşı ve Mehmet Akif’i Anlamak” konulu konferansa Rize Vali yardımcısı Bahattin Alp Arslanköylü, RTEÜ Genel Sekreteri Ali Rıza Köroğlu, RTEÜ Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Oktay Torul, Rize İl Müftüsü Yusuf Doğan ve çok sayıda dinleyici katıldı.

Konuşmacılığını RTEÜ Fen Edebiyat Fakültesi Dekan yardımcısı Doç. Dr. İhsan Safi’nin yaptığı konferansta Mehmet Âkif’in şahsiyetinden, edebî hayatından kısa bilgiler verildikten sonra, Mehmet Âkif hakkında çeşitli kesimler tarafından ortaya atılan bazı görüşlerin ne kadar yanlış olduğuna vurgu yapıldı. Doç. Dr. İhsan Safi, Âkif’in şairliğini ve şiir anlayışını tenkit edenlere Safahat'tan ve Âkif’in kendi ağzından cevap verdi. Safi, Âkif’in büyük bir şair olduğunu, şairliğinin tartışılamayacağını, şiir anlayışının ise doğru olduğunu ifade etti. O dönemde başka tarzda şiir yazmasını Âkif gibi birisinden beklemenin mümkün olamayacağını anlattı.
Doç. Dr. İhsan Sâfi daha sonra Mehmet Âkif’e gerici, mürteci damgası vurmak isteyenlere de cevap verdi. Onun eserinde ve hayatında bu yönde hiçbir bilgiye rastlanmadığını ve bulunmadığını, din, Müslümanlık ve İstiklâl Marşı düşmanlığı adı altında bu tarz saldırıların yapıldığını söyledi. Mehmet Âkif’in aydın, entelektüel, âlim, üniversitede ders veren, öğretmenlik yapan, yabancı dil bilen, batı edebiyatını, Arap ve Fars edebiyatını okuyan, kültürlü, birikimli, herkesimden insanın istifade edebileceği fikirlere sahip birisi olduğunu gericilikle suçlanacak en son kişinin o olabileceğini anlattı.

Konferans sonunda Doç Dr. İhsan Safi’ye Rize Vali yardımcısı Bahattin Alp Arslanköylü tarafından plaket takdim edildi.
CİHAN
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x