Nevşehir’in jeolojik unsurları ve halk sağlığı kitaplaştı

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 141 kez okundu

NEVŞEHİR (CİHAN)- Jeoloji Yüksek Mühendisi (Tıbbi Jeolog) Dr. Eşref Atabey’in Nevşehir’deki 30 yılı

Nevşehir'in jeolojik unsurları ve halk sağlığı kitaplaştı
banner136
NEVŞEHİR (CİHAN)- Jeoloji Yüksek Mühendisi (Tıbbi Jeolog) Dr. Eşref Atabey’in Nevşehir’deki 30 yılı aşkın inceleme ve araştırmaları Nevşehir Belediyesi tarafından kitaplaştırıldı.

    Nevşehir’in Tıbbi Jeolojik Unsurları ve Halk Sağlığı adı altında bastırılan kitapta, kent genelinin zengin jeolojik değerleri hakkında aydınlatıcı bilgilerin yanı sıra, bu değerlerin halk sağlığı ile ilişkileri ayrıntılı olarak ele alınıyor.

    Kitabın önsözünü yazan Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver, Nevşehir’in tarihi ve doğal kimliğinin korunması, bu alandaki sorunlara çözümlerin aranması, modern anlamda köklü yaşamın tesis edilmesini ana hedef edinen belediyenin de temel misyonu olduğunu vurguladı.

    400 sayfalık inceleme ve araştırmayı kapsayan Nevşehir’in Tıbbi Jeolojik Unsurları ve Halk Sağlığı isimli kitapta başlıca ele alınan konular şöyle sıralanıyor; Kapadokya, Nevşehir İli ve ilçeleri jeolojisi, maden-enerji kaynakları, depremselliği, eriyonit minerali, içme suyu kalitesi, arsenik, florür, jeotermal-madensuyu, kil yeme, kayatuzu, doğal radyasyon ve sağlık. CİHAN
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x