İngiltere eski başbakanı Margaret Thatcher hayatını kaybetti

08 Nisan 2013 Pazartesi 16:28
Bu haber 190 kez okundu

İngiltere'nin eski başbakanlarından 'Demir Lady' lakaplı Margaret Thatcher (87), bu sabah hayatını kaybetti. Thatcher'ın felç sonucu öldüğü belirtildi. İngiltere'nin tek kadın başbakanı Thatcher üç dönem üst üste seçim kazanarak...

İngiltere eski başbakanı Margaret Thatcher hayatını kaybetti
İngiltere'nin eski başbakanlarından 'Demir Lady' lakaplı Margaret Thatcher (87), bu sabah hayatını kaybetti. Thatcher'ın felç sonucu öldüğü belirtildi. İngiltere'nin tek kadın başbakanı Thatcher üç dönem üst üste seçim kazanarak 1979-1990 yıllarında kesintisiz en çok iktidarda kalan isim olmuştu.

Thatcher'ın sözcüsü Lord Bell yaptığı açıklamada, Barones Thatcher'ın çocukları Mark ve Carol, annelerini kaybetmekten dolayı büyük üzüntü içindeler.” dedi.

Resmi ziyarette bulunduğu İspanya’daki gezisini yarıda keserek Londra’ya dönen İngiltere Başbakanı David Cameron, “Margaret Thatcher’in vefat haberi karşısında büyük bir üzüntü içindeyim. Büyük bir lider, büyük bir başbakan ve büyük bir Britanyalıyı kaybettik.” diye konuştu.

İngiliz Kraliçesi Elizabeth de, Margaret Thatcher’ın vefatından dolayı üzüntüsünü dile getirerek, eski başbakan için St. Paul Katedrali’nde, devlet töreninin bir kademe düşüğü olan bir seremoni yapılması talimatını verdi.

Siyasi hayatına 1959 yılında Finchley bölgesinden milletvekili seçilerek başlayan Thatcher, 1970’de eğitim ve bilimden sorumlu Devlet Bakanı görevine getirildi. 1975 yılında ise o dönem muhalefette olan Muhafazakar Partisi’nin liderliğine seçilerek, İngiltere’de ilk kadın parti başkanı oldu.

1979 yılındaki genel seçimleri kazanarak İngiltere’nin ilk ve tek başbakanı unvanını da elde eden İngiliz siyasetçi, iktidarının ilk döneminde, kendi deyimiyle ‘baş aşağı giden’ ülke ekonomisini düzlüğe çıkarmak sert politikalar uyguladı. Bu politikaları sebebiyle yoğun eleştiri alan Demir Lady’nin imdadına, 1982 yılında ülkesinin Arjantin'e karşı kazandığı Falkland Savaşı yetişti.

İktidarının üçüncü döneminde Avrupa Topluluğu’na ilişkin görüşleri ve uygulamaya koyduğu farklı bir vergi sistemi sebebiyle parti desteğini kaybeden Demir Lady, Kasım 1990’da başbakanlık ve parti başkanlığı görevinden istifa etti. 1992 yılında ise parlamentodan ayrılarak siyasete tamamen veda etti.

‘Thatcherism’ olarak da bilinen uyguladığı katı muhafazakar politikalarıyla bir döneme damgasını vuran İngiliz siyasetçi, ekonomi politikaları kapsamında liberalleşme, esnek işçi piyasası, devlet şirketlerini özelleştirme ve sendikaların etki ve gücünü azaltmayı amaçladı.

Thatcher'a, sert politikaları sebebiyle Sovyetler Birliği’nden bir gazeteci tarafından ‘Demir Lady’ lakabı takılmış ve İngiliz lider bu lakabıyla anılır olmuştu.

Geçtiğimiz yıl, Margaret Thatcher'ın başbakanlık dönemi ve Alzheimer hastalığını konu edinen ve Amerikalı aktris Meryl Streep'in oynadığı “Demir Lady” filmi vizyona girmişti.
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x