Merkel, spor derslerinde kız-erkek ayrımına karşı

08 Nisan 2013 Pazartesi 16:12
Bu haber 132 kez okundu

Almanya'da Sosyal Demokrat Parti'nin (SPD) başbakan adayı Peer Steinbrück’ün, spor derslerinde kız ve erkeklerin ayrı eğitim almasının mümkün olabileceğini söylemesi ülkede yeni bir tartışma başlattı.Peer Steinbrück özellikle yüzme...

Merkel, spor derslerinde kız-erkek ayrımına karşı
Almanya'da Sosyal Demokrat Parti'nin (SPD) başbakan adayı Peer Steinbrück’ün, spor derslerinde kız ve erkeklerin ayrı eğitim almasının mümkün olabileceğini söylemesi ülkede yeni bir tartışma başlattı.

Peer Steinbrück özellikle yüzme derslerinde yapılabileceğini belirttiği bu uygulamaya Başbakan Angela Merkel karşı çıktı. Hükümet sözcüsü Georg Streiter, göçmenlerin uyumunun Merkel için özel gündem olduğunu kaydetti. Streiter, “Eğer insanlar birbirinden ayrı olurlarsa bu uyumun karşısı bir tutumdur“ dedi.

Steinbrück, vatandaşlarla buluştuğu bir toplantıda Müslüman öğrencilerin inançlarına saygı gereği ayrı ders imkânının düşünülebileceğini söylemişti.

Başbakan adaylarını destekleyen SPD Genel Sekreteri Andrea Nahles, “Spor derslerinde kız-erkek öğrencilerin ayrı olması bizde yani Rheinland-Pfalz eyaletinde günlük uygulamanın bir parçası ve herhangi bir tepki çekmeden devam ediyor. Eğer okul bunun organize edebiliyorsa ve istiyorsa neden olmasın." dedi.
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x