Gönül Elçileri Projesi Aksaray'da tanıtıldı

08 Nisan 2013 Pazartesi 15:56
Bu haber 92 kez okundu

Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde yürütülen Gönül Elçileri Projesi'nin tanıtım toplantısı Aksaray Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi. Toplantıya il protokolünün yanı sıra Sosyal Politikalar Bakan...

Gönül Elçileri Projesi Aksaray'da tanıtıldı
Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde yürütülen Gönül Elçileri Projesi'nin tanıtım toplantısı Aksaray Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi. Toplantıya il protokolünün yanı sıra Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Aşkın Asan ve proje gönüllüleri iştirak etti. Aksaray’da projenin yürütücüsü Vali Selami Altınok’un eşi Gülhan Altınok’un sunumu ile başlayan programda, proje kapsamında yapılanlar ve bundan sonra yapılması gerekenler hususu anlatıldı.

Belediye Başkanı Nevzat Palta açıklamasında Osmanlı’nın vakıf medeniyetinden söz etti ve kendi döneminde bunun yansımalarının görülmesinin son derece önemli olduğunu iletti. Türkiye’de güzel çalışmalar yapıldığını anlatan Başkan Palta, yapılan çalışmalara Belediye olarak destek vermeye gayret ettiklerini kaydetti. Gönül Elçileri programını önemsediğinden bahseden Nevzat Palta, “Bizi biz yapan önemli bir medeniyetin temsilcisiyiz. Muhteşem bir vakıf medeniyetimiz var. 6 asırlık Osmanlı üç kıtaya hâkim oldu. Osmanlı'nın adaletinin altında gönül elçilerinin emeği vardır. Sadece askeri güçlerle Osmanlı hâkimiyet sağlamadı. Ecdat gittiği yerlere medeniyet götürdü” dedi.

AK Parti Aksaray Milletvekili İlknur İnceöz’de bir araya gelebilmenin ne denli önemli bir haslet olduğunu anlattı. Aksaray’ın iyi insanların yaşadığı bir şehir olduğunu ve tarihte de böyle bilindiğini anımsatan İnceöz: "Biz dünyaya sadece kendi geçimimizi sağlamak için gelmedik. Kazançlar nispetinde gönlümüzü, yüreğimizi, kardeşliği ortaya koymamız gerekiyor. Tek olsak yapacağımız işler sınırlıdır. Bir arada olursak daha gür ses çıkartabiliriz. Tüm gönül elçilerini cesaretinden ve bir araya gelebilmelerinden dolayı kutluyorum” diye konuştu.

Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Aşkın Asan’da Aksaray’da projenin yürütülmesinde emeği olanlara teşekkür etti ve projeyi detaylandırmak ve nerede olunduğunu görüşmek adına Aksaray’da olduklarını ifade etti. “Vakıf kültürüyle yetişmiş bir milletin mirasçılarıyız” diyen Bakan Yardımcısı “Bakanlık olarak milletin takdirini kazanan çok hizmetler yaptık. Daha iyisini yapabilmemiz için milletimizin destek ve gücüne ihtiyacımız var. Halkımız da bizlere destek oluyor ve gücünü hissettiriyor. Türkiye genelinde 316 bin kişi bizlere desek oldu ve gönül elçiliğine katıldı. Demek ki bu istek bizim insanımızda zaten var. Ezelden beri bu istek var. Yardımlaşma ve dayanışma bizim kültürümüzde çok eski zamanlardan beri var” dedi. Karşılıksız yardımlaşmanın batı kültüründe olmadığını ileten Asal, “Bizler bu anlamda çok şanslıyız. Bunun kaybolmaması gerekiyor. Site yaşamları bu kültürü ve değerleri yok edebiliyor. Tüm bunları düşünerek böyle bir proje başlattık. İşlerimiz daha kaliteli olsun istedik ve gidemediğimiz yerlere gönül elçilerimiz gitsin istedik” şekline konuştu.


- Kadınlar Lise Mezunu Olacak -
Projenin üst şemsiye olduğunu ve çok daha farklı projeleri gerçekleştirmenin de mümkün bulunduğunu dile getiren Aşkın Asal, Koruyucu Aile Projesi'nin dışında kadınları lise mezunu yapmak içinde bir projelerinin de olduğunu iletti. 6 ay sonra ikinci ana projenin hayata geçeceğini dile getiren Aşkın Asal, bu projeyi şu şekilde anlattı: “Ekonomi hızlı biçimde büyümektedir. Ama insani gelişmişlik durumu ne diye baktığımızda onun da arttığını ama ekonomi kadar hızlı olmadığını görüyoruz. Eğitim alanında yeni okullaşmada sorun yok. Erkek ve kadın okullaşması oranın da ise hala bazı sorunlar var. Geride bıraktığımız ve fırsat elde edemeyen nesli de düzeltmemiz gerekiyor. Ölçümlerde 25 yaş üstü gruptaki eğitimde fark büyükse ülke verileri maalesef aşağılarda oluyor. Bunu ortadan kaldırmak için kadınların yaşı ne olursa olsun lise mezunu yapmalıyız. Hiçbir şey için geç değildir. İnsanın yaşı ne kadar ilerlerse o kadar kolay öğrenir. Kadınlarımızı meslek lisesi mezunu etmek gibi ikinci bir projemiz var. Sıradaki çalışmamız bu olacak” dedi. Vali Selami Altınok ise devlet ve millet adına bu işe gönül veren herkesi ve özellikle de kadınları tebrik etti. Konuşmaların ardından Bakanlık temsilcileri projeye dair sunumlarını yaptı ve gösteriler bölümüne geçildi. Gösteriler kapsamında Sevgi ve Sığınma evlerine kalan çocuklar ve yetişkinler müzik, şiir ve skeç gösterilerini sundu.
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x