Uşak Valisi Erden, “Ekmek israfını önlemek insanlık görevidir”

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 107 kez okundu

UŞAK (CİHAN)- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın öncülüğünde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından

Uşak Valisi Erden, 'Ekmek israfını önlemek insanlık görevidir”
banner136
UŞAK (CİHAN)- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın öncülüğünde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yürütülen Türkiye'de ekmek israfını önlemeye yönelik kampanya çerçevesinde ilimizde de bir toplantı düzenlendi. Vali Mehmet Ufuk Erden başkanlığında Uşak’ta ekmek israfının önlenmesi amacıyla yapılacak çalışmalar hakkında düzenlenen toplantıya Vali Mehmet Ufuk Erden, Vali Yardımcısı İsmail Gürsoy, Belediye Başkan Yardımcısı Işıl Akgün, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Servet Ecemiş, TMO Afyonkarahisar Şube Müdürü, daire müdürleri, esnaf oda temsilcileri ve sivil toplum örgütleri temsilcileri katıldı.

2012 yılında Türkiye’de ekmek israfı ile ilgili istatistiki bilgileri katılımcılar ile paylaşan Vali Mehmet Ufuk Erden, “2012 yılı itibari ile ülkemizde günlük 25 Bin 295 ton ekmek üretilmekte olup bu miktar 101 milyon adet 250 gramlık ekmeğe denk gelmektedir. Bu miktarın 23 Bin 809 tonu insan gıdası olarak tüketilmekte, Bin 486 tonu ise hayvan yemi olarak tüketilmekte veya atılarak israf edilmektedir. 2012 yılı için hanelerdeki israf oranı yüzde 3,1 aralığında büyük ölçüde sabittir. Toplu israf oranı lokanta, otel ve benzeri yerlerde yüzde 3,1 personel yemekhanelerinde yüzde 2,7 öğrenci yemekhanelerinde ise yüzde 7,1 olarak tespit edilmiştir” dedi.

Uşak'ta ekmek israfını önlemeye yönelik neler yapılacağı konuşuldu.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın öncülüğünde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yürütülen Türkiye'de ekmek israfını önlemeye yönelik kampanya çerçevesinde Uşak’ta neler yapılması konusunda katılımcılar ile görüş alışverişinde bulunarak çeşitli uyarıcı ve duyarlılığı arttırıcı çalışmaların yapılmasına karar verdiklerini dile getiren Vali Mehmet Ufuk Erden, “Ekmek israfının önlenmesi diğer tüketim ürünlerinin tasarrufu için sembol olacaktır. Ekmek israfını önlemek insanlık görevidir. İlimizde toplu tüketim alanları, bakkallar, fırıncılar ve benzeri esnafımızın israfın önlenmesi konusunda duyarlı olmalarını istiyoruz. Ayrıca vatandaşlarımızın da bu konuda hassas olması ve duyarlılık göstererek ekmek israfının önlenmesinde destek olmalarını istiyorum. Vatandaşlarımız israf ile ilgili her türlü bilgi ve dokümanı www.ekmekisrafetme.com adresinden temin edebilir ” diye konuştu.

Uşak Valilik binasında yapılan toplantı, Toprak Mahsulleri Ofisi Afyonkarahisar Şube Müdürü Ömer Tanrıverdi tarafından kampanya çerçevesinde yapılan çalışmalar ve hazırlanan materyaller konusunda bilgi verilmesiyle sona erdi.
CİHAN
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x