Çanakkale Seddü'l-Bahir Sanat Galerisi Müzesi Mut'ta

08 Nisan 2013 Pazartesi 14:09
Bu haber 206 kez okundu

Mersin’in Mut ilçesine gelen ‘1915 Çanakkale Seddü'l-Bahir Sanat Galerisi Müzesi’ Kale Müze Sergi salonunda ziyarete açıldı. Açılışa Kaymakam Mustafa Şahin, Belediye Başkanı Murat Orhan, Garnizon Komutanı Jandarma Üsteğmen Ekrem Ekmekçi,...

Çanakkale Seddü'l-Bahir Sanat Galerisi Müzesi Mut'ta


Mersin’in Mut ilçesine gelen ‘1915 Çanakkale Seddü'l-Bahir Sanat Galerisi Müzesi’ Kale Müze Sergi salonunda ziyarete açıldı.

Açılışa Kaymakam Mustafa Şahin, Belediye Başkanı Murat Orhan, Garnizon Komutanı Jandarma Üsteğmen Ekrem Ekmekçi, Millî Eğitim Müdürü Harun Gergin, Emniyet Müdürü Mustafa Güney, daire amirleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Belediye Başkanı Orhan, müze içerisinde birçok tarihsel emarenin yer aldığı belirterek, bu eserleri görenlerin tarihiyle bir kez daha gurur duyacağını aktardı. Çanakkale ruhunun iyi anlaşılması gerektiğini vurgulayan Orhan, ”Bugün açılan müzede o günleri yaşamak ve o günlerin anlamından pay çıkarmak ve bu ülkenin bayrağını ne şartlarda kazanıldığına dair çok kıymetli deliller var.” diye konuştu

Kaymakam Şahin ise Çanakkale Zaferi'nin iki yönlü bir anlamı olduğuna dikkat çekerek, deniz zaferi olmasıyla sebebiyle kutlandığı, Türk tarihinin en kanlı savaşı olması ve 250 binin üzerinde şehit verilmesi nedeniyle de mateminin yaşandığını söyledi.

Mut Belediyesi’nin sponsorluğunda açılan Türkiye’nin en büyük seyyar müzesi özelliğine sahip Kültür Bakanlığı'na bağlı olan "1915 Çanakkale Seddü'l-Bahir Sanat Galerisi Müzesi’ rehberler eşliğinde 6 gün boyunca saat 09.00 ile 19.00 arasında ziyaret edilebilecek.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x