Bozkuş: Ülkelerin gelişip kalkınmasında yetişmiş nesle ihtiyaç var

08 Nisan 2013 Pazartesi 14:05
Bu haber 127 kez okundu

Kars Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş, ülkelerin gelişip kalkınmasında yetişmiş neslin ve insan gücünün çok önemli olduğunu söyledi.Kars Belediye Baikanı Bozkuş, Özel Sultan Alparslan Koleji'nin il geneli düzenlediği Kars Matematik-Türkçe...

Bozkuş: Ülkelerin gelişip kalkınmasında yetişmiş nesle ihtiyaç var
Kars Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş, ülkelerin gelişip kalkınmasında yetişmiş neslin ve insan gücünün çok önemli olduğunu söyledi.

Kars Belediye Baikanı Bozkuş, Özel Sultan Alparslan Koleji'nin il geneli düzenlediği Kars Matematik-Türkçe Olimpiyatı'nın (KARSMATO) ödül törenine katıldı. Törende konuşan Bozkuş, dünyanın neresinde olursa osun kalkınmış ülkelere bakıldığında bu ülkelerin beyin göçü aldığının görüleceğini söyledi. Bu anlam içerisinde öğrencilerin ilköğretim çağında, bu tür olimpiyatlara özendirilmesinin kendini mutlu ettiğini ifade eden Başkan Bozkuş, “Bu ve benzeri yarışmalara ihtiyaç var. Bu çerçevede Özel Sultan Alparslan Koleji'nin objektif bir şekilde ilimiz genelinde bir olimpiyat düzenleyerek ciddi bir çalışmaya imza attıklarını görüyoruz. İnanıyorum ki bu olimpiyat birçok eğitimciye örnek olacaktır.” dedi.

Bu çalışmaların ardından Kars’ta üniversite sınavlarında iyi bir seviyenin yakalandığını görmek istediklerine değinen Başkan Bozkuş, “Bu çalışmalarla 1970’lerdeki Kars Alparslan Lisesi'nin başarı oranlarının yakalandığını görmek istiyoruz. Bizler de butür programları önemsiyoruz. İlimiz, ülkemiz ve diğer okullar için iyi neticeler verecek bir yarışa vesile olmasını temenni ediyorum. Emeği geçenleri tebrik ediyorum.” şeklinde konuştu.

KARSMATO’YA 1400 ÖĞRENCİ KATILDI

Özel Sultan Alparslan Koleji Müdür Yardımcısı Fahri Esen ise 7 ilçe ve merkezden 1400 öğrencinin katıldığı KARSMATO ile eğitim kalitesinin düşük olduğu Türkiye genelinde Kars’ın durumunu ortaya çıkardıklarını söyledi.

Esen, öğrencilerin okuduğunu anlama üzerine çok önemli ihtiyaçları olduğunu tespit ettiklerine değinerek, “Bu olimpiyatlar sayesinde bunu net olarak gördük, artı ileri seviyede matematik sorularımızla, Kars’ın matematik alanında beyin takımını ortaya çıkarmış olduk. Çalışmalarımız bununla sınırlı kalmayacak ve devam edecektir.” açıklamasında bulundu.

KARSMATO Olimpiyatları'na Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş’un yanı sıra İl Milli Eğitim Müdürü Yıldırım Alkış ve çok sayıda davetli katıldı. Tören, olimpiyatlarda dereceye giren öğrencilerin ödüllendirilmesi ve kolej korosunun seslendirdiği şarkılarla sona erdi.
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x