ÖZEL - İslam alimi Davudoğlu doğduğu köyde yeğeni tarafından anıldı

08 Nisan 2013 Pazartesi 13:50
Bu haber 121 kez okundu

Bulgaristan doğumlu İslam alimi Ahmed Davudoğlu, vefatının 30. yılında anılıyor. Şumnu iline bağlı Kalaycı köyünde Davudoğlu gibi mütevazı bir hayat yaşayan Tenzile Hasan da amcasını Yasin okuyarak andı. Tenzile Hasan, ismi anıldığında...

ÖZEL - İslam alimi Davudoğlu doğduğu köyde yeğeni tarafından anıldı
Bulgaristan doğumlu İslam alimi Ahmed Davudoğlu, vefatının 30. yılında anılıyor. Şumnu iline bağlı Kalaycı köyünde Davudoğlu gibi mütevazı bir hayat yaşayan Tenzile Hasan da amcasını Yasin okuyarak andı. Tenzile Hasan, ismi anıldığında gözleri yaşardığı hacı amcasını dün gibi hatırladığını söylüyor.

Davudoğlu'nun köyde ilk okuduğu okul, bugün harap halde ve yıkılmak üzere bulunuyor. Çatıyı tutan direkler kırılmış, sıvası dökülmüş bina her an çökmek üzere. Cami avlusunun içinde bulunan okulda 4. sınıfa kadar eğitim gören Davudoğlu, eğitimini daha sonra 5 kilometre uzaklıktaki Ekizceler köyünde devam etmiş.

Amcasının küçük yaşlarda dedesi Davud ağa gibi pehlivan olmak istediğini aktaran Tenzile nine, çıktığı ilk güreşte ağır yenilgi almasının bu kararından vazgeçmesine neden olduğunu aktarıyor.

Davudoğlu'nun iftira sonucu yattığı hapisten dönüşünü de anlatan Tenzile Hasan, “Evin kapısından içeri girerken baldızı onu görmüş ve 'Anne bir dilenci geliyor' demiş. O da 'Ben dilenci değilim, ben senin hacı eniştenim'” dediğini aktarıyor.

KÖYÜNÜN SUYUNDAN 3 YUDUM İÇTİ

Amcasıyla aralarında çok güçlü gönül bağısı olduğunu belirten Davudoğlu'nun yeğeni, “Ben 40 gün amcamın yanında kaldım, ama ayrılırken bize doyamadığını söyledi. Zaten buradan giderken hasret olarak gitti. ‘Bulgaristan'ın taşını, toprağını özledim’ derdi. Hastalığında bir gün buradan ona su gönderdim. Bizim köy dışındaki Oluklu Çeşme dediğimiz çeşmeden doldurduğum ufak bir şişe suyu tanıdıklardan İstanbul'a gönderdim. Ondan o 3 yudum içmiş, biraz yüzünü yıkamış ve geri kalan kısmını da ailesine vermiş. O kadar bir özlem vardı doğduğu topraklara.” diye bahsediyor.

Davudoğlu'nun kalem aldığı Kuran'ı Kerim mealini okuyan Tenzile nine, amcasının cenazesinde çekilen fotoğrafı de çerçeve içinde kıymetli bir eşya gibi saklıyor. Kur'anı Kerim'in sayfaları arasında ise amcasının ve babasının bulunduğu fotoğrafı ve amcasının gençliğinde çekilen fotoğrafını muhafaza ediyor. Tenzile nine küçüklüğünde Davudoğlu'nun kendisine öğrettiği Arapça şarkıyı da mırıldanıyor.

Ahmed Davudoğlu, 7 Nisan 1983'te Türkiye'de vefat etmişti.
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x