Ayaksız kertenkeleler zehirli yılan zannedilip öldürülüyor

08 Nisan 2013 Pazartesi 13:16
Bu haber 147 kez okundu

Yılan zannedilerek öldürülen ayaksız kertenkelelerin nesli yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Karacabeyli doğa fotoğrafçısı Alper Tüydeş, ayaksız kertenkele olarak da bilinen oluklu kertenkeleyi görüntüledi. Longoz ormanlarında görüntülediği...

Ayaksız kertenkeleler zehirli yılan zannedilip öldürülüyor
Yılan zannedilerek öldürülen ayaksız kertenkelelerin nesli yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Karacabeyli doğa fotoğrafçısı Alper Tüydeş, ayaksız kertenkele olarak da bilinen oluklu kertenkeleyi görüntüledi. Longoz ormanlarında görüntülediği oluklu kertenkelenin yılan zannedilerek öldürüldüğünü anlatan Tüydeş, bu yüzden sayılarının giderek azaldığını söyledi.
Ayaksız kertenkelenin, köylüler tarafından da zehirli kör yılan olarak tanındığını ve bu yüzden görüldüklerinde öldürüldüklerini vurgulayan Alper Tüydeş, "Bu kertenkele türü, ayakları olmadığı ve sürünerek hareket ettiği için yılan zannediliyor. Ben de ilk gördüğümde yılan sanmıştım, ama sonra yaptığım araştırmalarda bunun tamamen zehirsiz bir tür olan oluklu kertenkele olduğunu öğrendim. Fotoğrafı gösterdiğim köylüler de bana bu canlının kör yılan olduğunu ve çok zehirli olduğu için gördükleri yerde öldürdüklerini söylemişti. Bu canlının zehirsiz olduğunu ve tabiatta nadir görüldüğünü, öldürülmemesi gerektiğini ifade ettim. Umarım sayıları giderek azalan bu türün nesli tehlike altına girmez." dedi.
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x