Şirketlerin güvenlik için bilgilerini güvenli ortamda saklamalı

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 158 kez okundu

BURSA (CİHAN)- Bilişim Sektörü Sanayici ve İşadamları Derneği (BİSİAD) tarafından Uludağ Üniversitesi (UÜ)

Şirketlerin güvenlik için bilgilerini güvenli ortamda saklamalı
BURSA (CİHAN)- Bilişim Sektörü Sanayici ve İşadamları Derneği (BİSİAD) tarafından Uludağ Üniversitesi (UÜ) Matematik Bölümü öğrencilerine yönelik düzenlenen “Bulut Bilişim” seminerinde konuşan DGN Teknoloji genel müdürü Dağhan Uzgur, şirketlerin bilgilerini daha güvenli bir ortamda saklamasının şirketlerin güvenli ticaret yapabilmeleri için önemli olduğunu belirtti. Uzgur, devletin veri merkezlerinin gelişmesi amacıyla da indirimli enerji konusunda yasal düzenleme yapması gerektiğini ifade etti.

BİSİAD nitelikli bilişim uzmanlarının yetişmesi amacıyla Uludağ Üniversitesi (UÜ) Matematik Bölümü öğrencilerine “Bulut Bilişim” isimli semineri gerçekleştirdi. Konuşmacı olarak, DGN Teknoloji genel müdürü Dağhan Uzgur katıldığı seminerde öğrencilere Bulut Bilişim üzerine bilgiler verildi.

Türkiye’de veri merkezlerinin yaygınlaşması ve kapasitenin büyümesinin ülkemiz açısından da stratejik önemi olduğunu vurgulayan Uzgur, “Şirketlerin ve kurumların bilgilerini güvenli bir ortamda ülke içinde saklanması iş hayatında şirketlerin daha güvenli ticaret yapmasını sağlayacaktır. Bu konuda veri merkezi işletmecileri üzerine düşen görevi yerine getirmelidir. Devletin ise veri merkezlerinin gelişmesi için indirimli enerji kullanımı ve yasal düzenlemeler ile sektörü desteklemelidir.” dedi.

İnternet erişiminde Özel İletişim Vergisi’ne de değinen Uzgur, “Bugün, üretim yapan işletmelere, fabrikalara uygulanan yüzde 25 enerji indirimi veri merkezlerine uygulanmalıdır. İnternet erişimi üzerinde yüzde 5 Özel İletişim vergisi yükü de bulunmaktadır.” diye konuştu.

Matematik bölümü öğrencilerine iş tercihinde bilişim sektörünü tavsiye eden Uzgur, “Hızla yaygınlaşan Bulut Bilişim Platformunun işletilmesiyle ilgili personel ihtiyacı bulunmaktadır. Yine Bulut Bilişim sistemlerinin kişisel olarak barındırıldığı veri merkezleri içinde istihdam olanakları bulunmaktadır. Sizlere iş tercihi yaparken, bu konuları göz önünde bulundurmanızı tavsiye ediyorum.” şeklinde konuştu.
CİHAN
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x