Kursiyerler Başbakan ve Cumhurbaşkanı'nın resmini halıya işledi

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 86 kez okundu

BİTLİS (CİHAN)- Bitlis’in Mutki ilçesine bağlı Kavakbaşı beldesinde Halk Eğitim Müdürlüğü ve Kavakbaşı

Kursiyerler Başbakan ve Cumhurbaşkanı'nın resmini halıya işledi
BİTLİS (CİHAN)- Bitlis’in Mutki ilçesine bağlı Kavakbaşı beldesinde Halk Eğitim Müdürlüğü ve Kavakbaşı Belediyesi Belediyesi'nin destekleriyle el sanatları kursu açıldı. Kursiyerler ilk iş olarak yaptıkları el işlemeli halılara Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün resimlerini işledi.

İki usta öğretici ve 25 bayan kursiyerle başlatılan kurs kapsamında kursiyerlere el sanatları öğretiliyor. Kurs öğretmeni Hamdiye Bilginer, 8 ay boyunca devam edecek kurs kapsamında kursiyerlere el işlemeli halı, yolluk ve halılara resim işlemeyi öğrettiklerini söyledi. Kurs kapsamında kusr öğretmenleri ve kursiyerlerle birlikte halılara Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün resimlerini işlediklerini belirten kurs öğretmeni Bilginer, “Kurslarımız günde 7 saat sürüyor. Kursa 20 kursiyerle başladık. Kurslar kapsamında kursiyerlere el işlemeli halı, yolluk ve halılara resim işlemeyi öğretiyoruz. Kursiyerlerimizin hepsi çok başarılı ve kabiliyetli. Öğrettiğimiz her şeyi çabucak kavrıyorlar. Bunun en güzel örneği de kursiyerlerimizle birlikte el işlemeli halılara işlemiş olduğumuz Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün resimleridir.” dedi.

Resim işlemeli bir halının ortalama 10 -15 gün içinde tamamlanabildiğini ifade eden kurs öğretmenlerinden Neriman Oran ise “Yapmış olduğumuz ürünleri sipariş üzerine yapıyoruz. Almış olduğumuz siparişleri kursiyerlerimizle birlikte hazırlıyoruz. Almış olduğumuz siparişe göre el işlemeli halı, yolluk ve halılara resim işliyoruz. Bu işlemler kursiyerlerin kabiliyetine göre bitirilmesi 15 ile 30 gün arasında değişiyor.” diye konuştu.

Kavakbaşı Belediye Başkanı Ayetullah Durgun belediye olarak beldede bayanlara yönelik kursların açılması için ellerinden geleni yaptıklarını söyledi.
Halk Eğitim Müdürlüğüyle birlikte açtıkları el sanatları kursuyla genç kızların evde oturmak yerine meslek öğrenmelerini sağladıklarını kaydeden Başkan Durgun, “Bu tür kursların beldemizde açılması için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz.” şeklinde konuştu. CİHAN
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x