Malatya Rahime Batu Lisesi TÜBİTAK finallerine kaldı

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 3424 kez okundu

MALATYA (CİHAN)- TÜBİTAK 44. Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması'nın Malatya bölge sergisinde yer

Malatya Rahime Batu Lisesi TÜBİTAK finallerine kaldı
MALATYA (CİHAN)- TÜBİTAK 44. Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması'nın Malatya bölge sergisinde yer alan 71 projeden 11'i, Ankara'daki finalde bölgeyi temsil hakkı kazandı. Bunlar arasında Özel Rahime Batu Lisesi’nden ``Tekno Tarih`` ile ``Küresel Isınmada Biyolojik Denge ve Biyoline Teorisi ve Küresel Isınmaya Öneri`` isimli projeler de yer aldı.

Özel Rahime Batu Liseleri Müdürü Ufuk Ercul, sekiz ilden 405 projenin başvurduğu yarışmaya 58 projeyle müracaat ettiklerini, 71 projenin sergilenmeye layık bulunduğunu, sergiye ise dokuz projeyle katılmayı başardıklarını ifade etti. Ercul, “Türkiye finallerinde öğretmenimiz Erol Yıldız rehberliğinde, tarih dalında Ali Osman Kalaycıoğlu ve Muhammed Buğrahan Selçuk tarafından hazırlanan ‘Tekno Tarih’, Şenol Gınış rehberliğinde Sefa Boyraz ve Fatih Ahmet Acar tarafından hazırlanan ‘Küresel Isınmada Biyolojik Denge ve Biyoline Teorisi ve Küresel Isınmaya Öneri’ isimli projeler Malatya’yı temsil edecek. Ayrıca psikoloji kategorisinde Taner Çiçek rehberliğinde Selimhan Alhan ve Yasin Alataş'ın hazırladığı 'Liselerde Görev Yapan 40 Yaş ve Üzeri Öğretmenlerin Geçmişteki ve Günümüzdeki İstenmeyen Olumsuz Öğrenci Davranışlarına Yönelik Algıları' adlı proje de ikinci oldu.” dedi.

Tekno Tarih projesi sayesinde insanlar, istedikleri tarih bilgilerini telefonla öğrenebilecek. Bunun için proje kapsamında oluşturulan ``444 44 062 numaralı hatta sabit veya cep telefonuyla ulaşmak yeterli olacak. Ayrıca sisteme eklenecek kısa mesaj sistemiyle tarihten olay sorgulama imkanı da sağlanacak.

Diğer proje ise son yıllarda dünyayı tehdit eden küresel ısınmanın dengelenmesinde doğanın biyolojik dengesinin araştırılması, yine bununla alâkalı olarak küresel ısınmayla birlikte canlı topluluklarının dünya üzerindeki yer değiştirme hareketlerini teorileştirmek amaçlanıyor. CİHAN
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x