Madde bağımlılığı, boşanmış aile çocuklarını tehdit ediyor

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 147 kez okundu

ANTALYA (CİHAN)- Uzmanlar, madde bağımlığı ve suça itilen çocukların çoğunluğunun boşanmış aile çocukları

Madde bağımlılığı, boşanmış aile çocuklarını tehdit ediyor
ANTALYA (CİHAN)- Uzmanlar, madde bağımlığı ve suça itilen çocukların çoğunluğunun boşanmış aile çocukları olduğunu ifade ediyor.

Antalya Manavgat Kaymakamlığı Evlilik Okulu Projesi(EVOP) koordinatörü psikolog Arif Özutku, yaptığı açıklamada, boşanmış aile çocuklarının suça bulaşma ve madde bağımlısı olma riskinin yüzde 60 daha fazla olduğunu söyledi. Aile korunmadan sokağın korunamayacağının iyi bilinmesi gerektiğini belirten Özutku, çocukların karekter oluşumun 0-6 yaş grubunda şekillendiği için bu dönemdeki doğru bilgilendirme, sevgi, şefkat ve merhamet duygusunun iyi verilmesi gerektiğini ifade etti. Kötü çocuğun olmadığını, kötülüğe itilmiş çocukların olduğunu anlatan Özutku, anne ve baba sevgisi görmemiş bir çocuğun sevgiyi sokaklarda aramasının insanlığın geleceği adına tehlike olduğunu kaydetti.

Sevgi görmemiş ve sokağa itilmiş her coçuğun gelecekte bir suç makinası olacağının hiç bir zaman unutulmaması gerektiğinin altını çizen Özutku, ``Her çocuk koklamaya doyulmayan bir güldür. Maalesef bu tomurcuk güller anne ve baba boşanmasıyla zehmeri ayazında soluyor. Anne ve baba ayrılmasına bağlı sokaka atılan her çocuk, karşımıza hırsız, yankesici, tinerci, balici, alkolik, madde bağımlısı ve sokak saldırganı olarak karşımıza çıkıyor. Onun için kötü çocuk yoktur. Kötülüğe itilmiş çocuk vardır. Bugün başını okşamadığımız sevgi göstermediğimiz bir çocuk yarın karşımıza çok büyük suç çetesi olarak çıkacaktır. Sokağa ittiğimiz her çocuk toplumun aynasıdır. Karanlık kötülenerek gece aydınlanmaz. Gecenin aydınlığa dönüşmesi bir mum yakma ile olur. `` diye konuştu. CİHAN
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x