Perakendecilere göre Türkiye'nin önünde önemli fırsatlar var

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 169 kez okundu

BURSA (CİHAN)- LC Waikiki Yönetim Kurulu Başkanı Vahap Küçük, Türkiye'deki markaların önce yurt

Perakendecilere göre Türkiye'nin önünde önemli fırsatlar var
BURSA (CİHAN)- LC Waikiki Yönetim Kurulu Başkanı Vahap Küçük, Türkiye'deki markaların önce yurt içinde yabancı markaları karşılayıp sonra yurt dışına çıkması gerektiğini söyledi.

Bursa’da düzenlenen ‘Uludağ Ekonomi Zirvesi’ ilk günü ‘Sınır Ötesi Perakendeciler’ paneli ile sona erdi. Moderatörlüğünü Teknosa Genel Müdürü Mehmet T. Nane'nin yaptığı panelde, perakendecilik sektörü ele alındı. Nema, Avrupa'nın ilk 8. perakendecisi olduklarını belirterek, 2023 hedefinde 3. sıraya yükselmek olduğunu ifade etti.

LC Waikiki Yönetim Kurulu Başkanı Vahap Küçük, Türkiye'nin 10 yıllık bir marka serüveni olduğunu belirterek, global oyuncuların bilgi odaklı ve pazar odaklı olması gerektiğini ifade etti. 2002 yılından sonra üretim odaklılığını bir kenara bırakarak pazar odaklı yatırım yapmaya başladıklarını kaydetti.
2001'de bir yol ayrımına gittiklerini ve perakendeye ağırlık verdiklerini, bayilikleri iptal ederek kendi mağazalarını açmaya başladıklarını belirten Küçük, şöyle konuştu: ``Kriz ne olacak' deniyordu ama biz mağaza açmaya devam ettik. Çünkü bu bir fırsattı. 2012 yılına kadar yüzde 40 büyüyerek geldik. 'Niye yurt dışına açılmıyorsunuz' diyorlardı, biz de 'gideceğiz ama zamanı var' diyorduk. Bir defa yurt dışındaki mağazaları bir defa Türkiye'de karşılayalım. Eğer biz yabancı markalardan Türkiye'de dayak yiyeceksek, çıkıp yurt dışında linç olmanın anlamı yoktur.``

``TÜRKİYE'NİN ÖNÜNDE ÇOK FIRSAT VAR``

2011 yılında yurt dışını düşündüklerini ve Afrika, Asya, Ortadoğu ülkelerini tercih ettiklerini vurgulayan Küçük, 17 ülkede 50 mağazaya ulaştıklarını, ortalama her yıl 40-50 mağaza açma potansiyelleri bulunduğunu kaydetti. Küçük, şöyle konuştu: ``Gittiğimiz yere nüfuz etmemiz gerekiyor. Orada belli bir ölçeği yakalayana kadar sabretmemiz gerekiyor. Türkiye'nin önündeki bu fırsatı iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Türkiye'de kısa sürede marka olacak en önemli sektör perakendedir. Bu işi biz artık iyi biliyoruz. İyi bir kadromuz var iyi bir deneyimimiz var. Önümüzde ciddi bir fırsat var, ama zamanlama çok önemli. Biz gelişmekte olan ülkelere zamanında girmeyip oyun kurucu olmazsak, nasıl şimdi Avrupa'da oyuna dahil olamıyorsak o ülkelerde de olamayız.``

DOĞAN: TÜRKİYE MAĞAZA SAYISINI 3 BİNDEN 20 BİNE ÇIKARTACAK

Ramsey İcra Kurulu Başkanı Hüseyin Doğan, Türkiye'nin 500 milyar dolar ihracat hedefini hatırlatarak yaşadıkları heyecanı kaydetti. Kendi sektörlerinin 53 milyar dolar ihracat yapacağını belirten Doğan, bunun için sektörü gelecek on yılda güçlü tutmak mecburiyeti olduğunu ifade etti. 17 milyar doları 53 milyar dolara çıkartmanın ancak katma değeri yüksek ürünler üreterek olabileceğini dile getirdi.

Türkiye'nin yurt dışında 3 bin mağazası bulunduğunu, 2023 hedefinin ise 20 bin mağaza olduğunu hatırlatan Doğan, ``Türkiye'deki markalar artık kendilerini ispat etti. Perakende sektöründe dünyanın en iyi markaları bugün ülkemize gelebiliyorlar. Bizim markalarımızla rekabet ediyorlar. Bizim markalarımız kendilerini kanıtladı. Yurt dışına çıkma imkanı da sağladı bu bize.`` diye konuştu.

``LİVERPOOL SPONSORLUĞU İYİ GELDİ``

Doğan, Liverpool takımına sponsor olmaları konusunda ise şunları söyledi: ``Türkiye çok önemli, ikinci ülke ise Rusya çok önemli. Hedeflediğimiz coğrafyada Rusya ve Kafkasya çok önemli. Biz dedik ki bu iki ülkede markayı geliştirirken bizzat kendimiz yaygınlaşalım. Ramsey hem Türkiye'de hem de Rusya'da genişleyen durumda. 19 ülkede 38 mağaza ve 55 satış noktasında bulunuyoruz. Liverpool takımı ile sponsorluk bizim için de heyecan verici oldu. Biz kendimizi ifade etmek için sadece kulübe bunu anlatmak yeterli değildi. Çok para kazanan futbolcuların da bunu kabul etmesi şarttı. Önce biz markalı ürünümüzle çıktık. Bir sunum yaptık. Herhalde diğer büyük markalar öz güvenleri ile çok asılmadılar. Onları etkilemiş olduk. Biz sadece Türkiye'de bir marka değiliz. Liverpool'un her yerde taraftarı var. Biz onu bir sponsorluk elçisi olarak gördük. Bizim hedeflediğimiz pazarlardan da çok enteresan teklifler alıyoruz.``

TAVİLOĞLU: İSTİKRARI MUTLAKA KORUMAMIZ LAZIM

Mudo Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Taviloğlu da, Türkiye'nin 2023 hedefine çok inandığını ifade etti. Kendilerinin 12 metrekare alandan bu büyüklüğe ulaştığını hatırlatan Taviloğlu, Türkiye'nin de çok gerilerden geldiğini kaydetti. Türkiye'de hep para kazandığını ancak 10 sene öncesine kadar o parayı tutamadıklarını anlatan Taviloğlu, istikrarın mutlaka korunması gerektiğini vurguladı.

Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, perakendeciliğin alışveriş merkezleri ile birlikte geliştiğini dile getirdi. Esnafın dükkancılıktan mağazacılığa geçtiğini ve kayıt dışılığın da sona erdiğini vurguladı.

Ata Holding Yönetim Kurulu Başkanı Korhan Kurdoğlu, önümüzdeki 10 yılda Türkiye'nin dünyadaki ilk 500 arasında önemli şirketlerinin yer alacağının altını çizdi. CİHAN
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x