TPE Başkanı: Ar-Ge harcamalarına yönelik ciddi kaynak israfı var

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 127 kez okundu

ANKARA (CİHAN)- Türk Patent Enstitüsü (TPE) Başkanı Habip Asan, Türkiye’de Ar-Ge harcamalarına yönelik

TPE Başkanı: Ar-Ge harcamalarına yönelik ciddi kaynak israfı var
ANKARA (CİHAN)- Türk Patent Enstitüsü (TPE) Başkanı Habip Asan, Türkiye’de Ar-Ge harcamalarına yönelik ciddi br kaynak israfı olduğunu söyledi.

Habip Asan, ’Üniversitelerde Sınai Mülkiyet Bilgisinin Yaygınlaştırması Projesi I. Üniversite Öğrenici Kulüpleri Sınai Mülkiyet Zirvesi’nde konuştu. Zirvede kaynak kullanımının önemini vurgulayan Asan, “Kaynak israfı bir çok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de çok fazla. Desteklenen Ar-Ge ve patent çalışmaları yeterince veri tabanlarında araştırılmadığı için çok büyük kaynak israfına neden oluyor.” dedi.

Zirvede çalışma için araştırmanın zaruri olduğuna işaret eden Asan, öğrencilere “Araştırma yapmamışsanız büyük bir ihtimalle başkasının yaptığı bir şeyi yapmış olacaksınız ve çalışmalarınız boşa gidecek. Bu yüzden veri tabanlarını iyi araştırmalısınız.” tavsiyesinde bulundu.


Habip Asan, TPE marka başvurularına da değindi.

Asan’ın verdiği bilgilere göre Türkiye’de geçen sene 112 bin başvuru gerçekleşti. 2011 yılında bu sayı 118 bin idi. Başvuru sayısı azalmasına rağmen Avrupa’da marka başvurusu yapan ülkeler arasında Türkiye birinci sırada yerini alıyor.
CİHAN
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x