MÜSİAD Şube Başkanı Yahşi: Kredi notumuzun yükselmesi kadar sebebi de çok önemli

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 139 kez okundu

ADANA (CİHAN)- Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Adana Şube Başkanı Suat Yahşi,

MÜSİAD Şube Başkanı Yahşi: Kredi notumuzun yükselmesi kadar sebebi de çok önemli
ADANA (CİHAN)- Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Adana Şube Başkanı Suat Yahşi, barış sürecinin meyvelerini vermeye başladığını söyledi. Yahşi, bunun ilk göstergesinin Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Standard & Poor's'un (S&P) Türkiye’nin kredi notunu yükseltmesi olduğunu kaydetti.

Yahşi, dernek binasında yaptığı basın toplantısıyla yeni seçilen yönetim kurulu üyelerini tanıttı. Burada gündeme dair açıklamalarda bulunan Suat Yahşi, S&P’nin Türkiye’nin kredi notunu artırmasını sevinçle karşıladıklarını belirtti. S&P’nin Türkiye’ye sıcak bakmamasına rağmen mecbur kalarak notu yükselttiğini ileri süren Yahşi, “Buna taraftar olmamalarına rağmen mecbur kaldılar ve notumuzu artırdılar. Bu bizi mutlu etti. Yurt içinde yanlış doğru siyasi söylemler olabilir, herkes kedi açısından bir şeyler aktarabilir. Yurt dışında bize çok sıcak bakmayan bir kurumun kredi notumuzu artırmasını önemsiyoruz.” dedi.

Not artırımı kadar gerekçesinin de çok önemli olduğunu vurgulayan Suat Yahşi, “Bunu barış sürecine bağladılar. İnşallah bu süreç başarılı bir şekilde tamamlanır. 30 yıllık bir çatışma ortamı, heba olmuş 300 milyar dolar, yaşamını yitirmiş 40 bin kişi, heder olmuş 30 yıl. Türkiye’nin ne heder edecek 30 yılı, ne heba edecek 300 milyar doları nede kaybedeceği 40 bin insanı var. Onun için barış sürecini çok önemsiyoruz ve destekliyoruz. İnşallah müspet manada sonuçlanacağını diliyoruz.” ifadelerini kullandı.

BARIŞ SÜRECİ TURNUSOL KAĞIDI OLACAK
Barış sürecinin bir turnusol kağıdı olacağına işaret eden Yahşi şöyle devam etti: “Geriye dönüp baktığımızda bazılarının, barış istiyoruz derken, fikirlerinin pek bu yönde olmadığını çatışma ortamının devam etmesinden yana olduğunu hissedebiliyorduk. Süreç kimler samimi bir şekilde sükun ortamının olmasını istiyor, kimler çatışma ortamını istiyor bunu ortaya çıkaracak. Bu barış süreci aynı zamanda işadamlarının önünü de açacaktır. Doğuya yönelik yatırımların artacağını düşünüyorum. Çatışma ortamının bitmesini büyük bir çoğunluk istiyor. Biz dernek olarak Güneydoğu Anadolu bölgesinde vardık, bundan sonra da olacağız. Çünkü işadamları sükun ortamını sever. Para da huzur ortamını ister.”

Türkiye’nin dünyada yaşanan krizlerden etkilenmediğini belirten Suat Yahşi, “Bundan 10-15 yıl önce Avrupa en ufak bir sıkıntıya girdiğinde Türkiye ekonomisi yorgan döşek yatan bir hasta konumuna geliyordu. Çünkü pazar çeşitliliğimiz yoktu. Türkiye ihracatının yüzde 70’ni sadece Avrupa’ya veriyordu. 2009 krizinde Avrupa çok büyük sıkıntılar yaşarken Türkiye bundan çok az etkilendi. Bunu sebebi MÜSİAD gibi birçok derneğimizin yurt dışında pazar çeşitliliği artırması” şeklinde sözlerini tamamladı.
CİHAN
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x