Çocuklar TBMM’yi gezdi

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 3305 kez okundu

ANKARA (CİHAN)- Ankara Büyükşehir Belediyesi 18. Dönem Çocuk Meclisi Başkanlık Divanı ve Komisyon

Çocuklar TBMM'yi gezdi
ANKARA (CİHAN)- Ankara Büyükşehir Belediyesi 18. Dönem Çocuk Meclisi Başkanlık Divanı ve Komisyon üyelerinden oluşan 22 kişilik heyet, TBMM Çocuk Hakları İzleme Komitesi’ni ziyaret etti.

TBMM’de, Çocuk Hakları İzleme Komitesi Başkanı İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Türkan Dağoğlu ile Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Adana Milletvekili Prof. Dr. Necdet Ünüvar ile buluşan çocuklar, hazırladıkları sorularını bizzat sorma imkanı elde etti.

Toplantı Salonu’nda başlayan görüşmede ilk olarak her iki milletvekili de komisyonların çalışmaları hakkında bilgi verdi. Eğitim ve sağlık konusunda çocukların hayatını kolaylaştıran uygulama ve imkanları vurgulayan milletvekilleri, artık her çocuğun 18 yaşına kadar ücretsiz olarak sağlık hizmetlerinden yararlandığını ve eğitimin yurdun en ücra köşelerine kadar ulaştırıldığını ifade etti.

Yoğun çalışma programları içerisinde, zamanın elverdiği ölçüde soruları cevaplamaya çalışan milletvekilleri, meclis üyelerinin yönelttikleri soruları çok beğendiklerini belirterek, çocuklarla ilgili konularda gösterdikleri bilinç ve duyarlılık için takdirlerini kaydetti. Tüm soruları toplayan milletvekilleri, bir kitapçık hazırlayarak cevapları daha detaylı biçimde tüm çocuklara iletebileceklerini belirtti.

PEK ÇOK SORU YÖNELTTİLER

Eğitim, sağlık, kız çocuklarının evlendirilmesi, çocuk istismarı, çocuk işçiler, çocuk mahkumlar, evde ve okullardaki şiddet gibi temel sorunlara değinen çocuk vekiller, 'Okullarda Çocuk Hakları derslerinin konulması', '25 Mayıs Kayıp Çocuklar Günü ve 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü ile ilgili çalışmaların yaygınlaştırılması', 'Anne baba eğitimlerinin devam ettirilmesi ve takibi', 'Yeni Anayasaya çocuklarla ilgili maddelerin eklenmesi', 'Engelli çocukların günlük hayata daha fazla kazandırılması' gibi konulara ilişkin de bilgi almak istedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in kendilerine armağan ettiği müstakil meclis binasında, çalışmalarını daha yoğun biçimde yürüttüklerini ve yeni binalarına geçtikleri son üç yıl içerisinde daha fazla tanındıklarını belirten çocuklar, ayrılmadan önce hatıra fotoğrafı çektirdi.
TBMM’nin bu yıl ki açılış törenine katıldıkları için de milletvekillerine bir kez daha teşekkür eden çocuklar, milletvekillerini meclisin genel kurul toplantılarına davet ettiler ve işbirliği içerisinde olmaya devam edeceklerini vurguladılar.
CİHAN
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x