Rum bankaları bugün açılıyor

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 150 kez okundu

LEFKOŞA (CİHAN)- Güney Kıbrıs’ta yaşanan ekonomik kriz ve Eurogroup'la sürdürülen müzakereler sebebiyle 12

Rum bankaları bugün açılıyor
LEFKOŞA (CİHAN)- Güney Kıbrıs’ta yaşanan ekonomik kriz ve Eurogroup'la sürdürülen müzakereler sebebiyle 12 gündür kapalı olan bankaların bugün öğle saatlerinde açılması bekleniyor.

Avrupa Merkez Bankası ise, bugün açılacak bankalarda nakit para sıkıntısı yaşanmaması için dün gece geç saatlerde 5 milyar Euro nakit parayı özel uçakla Güney Kıbrıs’a ulaştırdı.

Güney Kıbrıs bankacılık sistemi bugün kritik ve tarihi bir teste tabi olacak. Bugün saat 12.00'da açılacak olan Rum bankalar akşam 18.00'a kadar hizmet verecek. Rum bankaları bugün farklı bir saatte açılmasına karşın, yarından itibaren normal seyrine dönecek. Yarın normal saatinde açılacak olan bankalarda sermaye kaçışına engel olmak ve paniğin engellenmesi amacıyla bir dizi tedbir yürürlüğe girdi.

Bu tedbirler arasında kişi başına bankalardan günlük çekilebilecek nakit miktarının 300 Euro’yla sınırlandırılırken, Güney Kıbrıs dışındaki bankalara veya bir bankadan diğer bir bankadaki hesaplara para aktarımına da sınırlama getirildi.

İşletmelerin günlük 5 bin Euro’luk nakit alış verişi yapmalarına sınırlama getirilmezken 5 bin ile 200 bin Euro’luk şirket alışverişleri, her bankada yada merkez bankasında oluşturulacak komitenin onayıyla gerçekleştirilebilecek.

Her kişinin her bankadaki hesabından kredi kartı veya bankamatik aracılığıyla ayda 5 bin Euro harcama yapmasına imkan veriliyor. İşletmeler gerekli belgeleri ibraz etmeleri halinde çalışanlarının maaş ödemeleri için de gerekli onayı alabilecekler.

LAİKİ VE KIBRIS BANKALARI NORMAL FAALİYETTE

Bu arada Rum Maliye Bakanlığından yapılan açıklamada, tasfiye edilen Laiki Bankası’nın bugün diğer bankalarla birlikte faaliyete geçeceği ve banka müşterilerinin bankanın tüm şubelerinden hesaplarına ulaşabilecekleri ifade edildi.

Laiki Bankası’nın bankacılık faaliyetlerinin çoğunun ve garanti kapsamındaki mevduatların Kıbrıs Bankası’na aktarıldığı ve personelinin de Kıbrıs Bankası tarafından çalıştırılacağı belirtilen açıklamada, Kıbrıs Bankası’nın da normal faaliyetine başlayacağı vurgulandı.

Açıklamada, Kıbrıs Bankası’nın eski gücüne kavuşması için PİMCO değerlendirme kuruluşunun öngördüğü yüzde 9 oranında yeniden yapılandırıldığı belirtilirken, güvence altındaki yatırımların tamamen korunduğu, güvence dışında kalan yatırımların ise, bir kısmının hisse senetlerine dönüştürüldüğü, bir kısmının da olduğu şekilde korunduğu ifade edildi. CİHAN
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x