Engelliler bu araçla daha güvende olacak

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 119 kez okundu

SAKARYA (CİHAN)- Sakarya'da işsiz kaldıktan sonra devletin sağladığı destekle kendi işlerini kuran iki

Engelliler bu araçla daha güvende olacak
SAKARYA (CİHAN)- Sakarya'da işsiz kaldıktan sonra devletin sağladığı destekle kendi işlerini kuran iki girişimci, GPS vasıtasıyla uydudan izlenip internet üzerinden takip edilebilen ve acil durum anında cep telefonuna mesaj yollayıp haber verebilen engelli aracı geliştirdi.

Elektronik yüksek mühendisi Ümit Pekparlak ve tekniker Mikail Yıldız'ın girişimcilik hikayesi iki yıl önce işten kovulmalarıyla başladı. İki arkadaş, farklı iş yerlerinde çalışırken aynı gün işten çıkarıldı. Kendi işlerini kurmaya karar veren iki arkadaş, akülü tekerlekli sandalyeler için elektronik kumanda ünitesi tasarlamak ve üretmek için Ar-Ge inovasyon projesi hazırlayıp KOSGEB'e başvurdu. Projenin kabul edilmesinin ardından şirketlerini kurarak çalışmaya başlayan Yıldız ve Pekparlak, KOSGEB'in desteğiyle Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Teknokent'te bedensel engellilere büyük kolaylık sağlayacak engelli aracını geliştirmeyi başardı.

Bir buçuk yıllık çalışma sonucunda akülü araçlar için elektronik kumanda ünitesi (Joystick ünitesi) üreten iki arkadaş, tasarladıkları kontrol sistemine GPS ile konum belirleme, ivme-eğim sensörü, GSM-GPRS teknolojisiyle uzaktan izlenebilme özelliklerini de ekledi. Geliştirilen elektronik donanım ve yazılım, aracı kullanan engellinin panik butonuna basması ya da aracın devrilmesini halinde otomatik olarak tanımlı cep telefonu numaralarına ve 112 acil servise GPS konum bilgilerini SMS olarak gönderiyor. Bu sayede zaman kaybı olmadan harita üzerinden yeri belirlenen engelliye yardım ulaşmasına imkan veriyor. Yazılım sayesinde engelli aracı istenildiğinde cep telefonundan mesaj gönderilerek kilitlenebiliyor.

Ar-Ge çalışmalarının ardından ilk prototipi üretilen engelli aracının seri üretimi için KOSGEB'den endüstriyel uygulama desteği alacaklarını söyleyen Mikail Yıldız, yazılımı ve kontrol sistemini engelli aracı üreten bir Türk firmanın talebi üzerine hayata geçirdiklerini kaydetti. Akülü tekerlekli sandalyelerin elektronik kumanda ünitelerinin yurt dışından ithal edildiğini belirten Yıldız,
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x