Asım Güzelbey: Şehir merkezinde AVM olmamalı

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 108 kez okundu

BURSA (CİHAN)- Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, şehir merkezinde AVM'lerin olmaması gerektiğini

Asım Güzelbey: Şehir merkezinde AVM olmamalı
BURSA (CİHAN)- Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, şehir merkezinde AVM'lerin olmaması gerektiğini söyledi.

Mimarlar Odası Bursa Şubesi tarafından düzenlenen 25. Yapı ve Yaşam Kongresi öncesinde ‘Yerel Yönetimler ve Yaşanabilir Kentler Paneli' gerçekleştirildi. Eski Mimarlar Odası Genel Başkanı Oktay Ekinci’nin moderatörlüğünde yapılan panelde, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey ‘Kent Tarihini Sahiplenmek’, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ‘Sivil Toplumla Birliktelik’ ve İzmir Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer ‘Sakin Şehirlerimizin Öncüsü’ konularında katılımcılara bilgiler aktardılar.

1990’lı yılların başlarında şehirlerin çok göç aldığını söyleyen Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, şehir nüfusunun bir anda 4 katına çıktığına dikkat çekerek, “Nüfusun artışı ile birlikte sosyal sorunlar da artış göstermişti. Tarihi evleri adeta işgal eden sokak çocukları ve madde bağımlıları yalnızca kendilerine değil çevreye zarar vermişti. Biz de belediye olarak onlar için çalışmalar yürüttük ve büyük bir çoğunluğunu da topluma geri kazandırdık.” dedi.

Tarihi evleri de kent kültür mirasına geri kazandırmak için kolları sıvadıklarını kaydeden Asım Güzelbey, Avrupa Birliği’nden tarihi yapıları restore etmek için önemli ölçüde bütçe aldıklarını ve kale çevresindeki 5 kilometrelik alanı cazibe merkezi haline getirdiklerini söyledi. Önceleri turistin uğramadığı kentin yapılan restorasyonlar ile cazibe merkezi haline geldiğini savunan Güzelbey, kent kimliğinde esnafın önemli bir yer teşkil ettiğinin altını çizdi. Güzelbey, “Şehir içinde alışveriş merkezlerinin olmasına karşıyım. Şu an belediye olarak şehir içinde alışveriş merkezi yapımına izin vermiyoruz. Şehrin dokusu için önemli olan esnaflar, kentin ruhudur. Bu yönde de çalışarak çarşımızda 2 bin dükkanı restore ederek estetik bir görünüm kazandırdık.” şeklinde konuştu.

Mimarlığın bir mühendislik olmadığını, bir güzel sanatlar konusu olduğunu belirten Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, “Konut üretimi elbette teşvik edilmeli; ancak TOKİ tam manasıyla bir milli felakettir. Estetiğe sahip olmayan binalar üretilmemelidir. Konut üretimi ranttan öte ihtiyaç olarak görülmeli ve mutlaka estetik olmalıdır. Çanakkale’de henüz TOKİ konut üretmedi ve benim başkanlığım döneminde de üretmesi çok zordur.” ifadesini kullandı.

Köylerin kaldırılması konusuna da değinen Ülgür Gökhan, “Köylerin kaldırılması kanunun en vahşi bölümüdür. Köylerin kaldırılması bu ülkeye yapılacak kötülüklerin başında gelir. Böyle bir yerel yönetim anlayışı kabul edilemez. Bence bu yasa tamamen ucubedir. Genişçe bir alanın yerel yönetimlerce idare edilmesi dünyanın hiçbir yerinde eşi benzeri olmayan bir konudur.” şeklinde konuştu.

Kendisini belediye başkanı olarak değil, Çanakkaleliler’in temsilcisi olarak gördüğünü dile getiren Gökhan, “Herkesin kentlilik hakkı olduğunu vatandaşlarımıza söylüyoruz. Şeffaf bir yönetim anlayışı ile görevimizi yapmaya çalışıyoruz. Amacımız hiçbir ayrım gözetmeksizin kentimizi yaşanmak istenen bir yer haline getirmektir. Bu amaçla durmadan, istekle çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Küreselleşme ile insanların birbirlerine benzemeye başladığını açıklayan İzmir Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, belli bir coğrafyada yaşayan insanların sahip oldukları kültürel ve tarihsel özelliklerinin önemine dikkat çekti. Tunç Soyer şunları kaydetti: “Değişen dünyada tarih ve kültür yeniden keşfedildi. Şehirlerde artık tarihi ve kültürü koruma bilinci oluştu. Merkezi otoriteler değil yerel yönetimler öne çıkmaya başladı.”

Geleceğin dünyasının uluslar değil ‘kentler dünyası’ olacağını işaret eden Soyer, şunları dile getirdi: “Biz de bu yerelliğe kendi açımızdan katkı sağlamak adına önceliğimize yerel üreticilerin desteklenmesini öne alarak başladık. Kendi halkımızın üretmesine destek vererek yerel üretici pazarları kurduk. Başta çeşit ve ziyaretçisi de az olan pazarlar artık ziyaretçi çeker bir hale geldi. Kadınlar ve hatta okul bahçesine kurduğumuz bahçelerde ürünler üreten çocuklar bile yerel üretimi öne çıkarttı.”

Mimarlar Odası Bursa Şube Başkanı Nizamettin Kaya, konuşmaların ardından katılımcılara teşekkür plaketi takdim etti. Plaket töreninin ardından ise Mimarlar Odası Bursa Şubesi Yapı ve Yaşam Komitesi Başkanı, eski başkan Orhan Efe’nin moderatörlüğünde geride kalan 24 Yapı ve Yaşam Kongresi konuları masaya yatırıldı. Ayrıca fuarda yer alan Mimarlar Odası’nın stand yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. CİHAN
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x