Öğrenciler öncü oldu, kırsal kesimden kadınlar meslek edindi

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 3473 kez okundu

BURSA (CİHAN)- Bursa Faik Çelik Kız Teknik ve Meslek Lisesi Güzellik ve Saç

Öğrenciler öncü oldu, kırsal kesimden kadınlar meslek edindi
BURSA (CİHAN)- Bursa Faik Çelik Kız Teknik ve Meslek Lisesi Güzellik ve Saç Bakım Hizmetleri Alanı tarafından, kırsal alanda yaşayan kadınlara mesleki beceriler kazandırmak için başlatılan proje başarıyla tamamlandı. Kursa devam eden kırsal kesimden kadınlardan yarısı, henüz eğitim bitmeden istihdama dahil oldu.

Sosyal Kalkınma Mali Destek Programı kapsamında, Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) tarafından desteklenen “Kadınların Toplumsal Cinsiyet Rollerinde Farklılaşma: İstihdama Etkin Geçiş” isimli proje tamamlandı. Kapanış programında, kadın kursiyerler sertifika aldı. Törene Yıldırım İlçe Milli Eğitim Müdürü Sebahattin Gençel ve il yöneticileriyle Kuaförler Odası Yönetim Kurulu ve davetliler katıldı. Projede emeği geçenleri kutlayan Gençel, “Projemiz amacına ulaştı. Dahil olan ve eğitimlerini başarıyla tamamlayan kursiyerlerimizi gönülden kutluyorum.” dedi. Proje hakkında bilgi veren Faik Çelik Kız Teknik ve Meslek Lisesi Müdürü Nur Teber ise daha önce hiçbir mesleki eğitim almamış, kırsal alanda yaşayan, ilkokul, ilköğretim okulu, lise, meslek lisesi, üniversitelerin iki yıllık fakültelerinden mezun olmuş, 18 ile 35 yaş aralığındaki işsiz kadınları kapsadığını belirtti. Teber, amaçlarının bu tür kadınlara güzellik ve saç bakımı kursları vererek mesleki beceri kazandırmak ve sonunda da istihdamlarını sağlamak olduğunu söyledi. Hedef grubun en az yüzde 50’sinin kısa vadede işletmelerde istihdam edildiğini vurgulayan Nur Teber, “Kursiyerlerimiz arasında girişimcilik yeteneği olan kadınlar, bu konuda teşvik edildi. Kadınların iş ve toplum hayatına katılmasını sağlayan bu projenin, okulumuz tarafından yapılıp nihayete erdirilmesi son derece mutluluk verici.” şeklinde konuştu.

Kursiyerlerden Pınar Karakaş da bu eğitime kadar kendisini vasıfsız ve herhangi bir konuda yetiştirememiş bir kadın olarak algıladığını belirterek, “Bir konuya vâkıf olmak, bir alanda kendini yeterli görebilmek insana inanılmaz bir özgüven duygusu kazandırıyor. Kendime duyduğum güven sayesinde hayata başka bir pencereden bakmaya başladım.” dedi. Konuşmaların ardından kursu başarıyla tamamlayan kursiyerlere sertifikaları verildi. CİHAN
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x