Soylu: Parlamenter sistem, yargıya müdahale etme imkanı veriyor

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 359 kez okundu

KONYA (CİHAN)- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, parlamenter sistemin yargıya müdahale

Soylu: Parlamenter sistem, yargıya müdahale etme imkanı veriyor
KONYA (CİHAN)- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, parlamenter sistemin yargıya müdahale etme imkanı veren bir sistem olduğunu söyledi.

AK Parti Siyaset Akademisi'nin Konya'da düzenlediği 'Lider Ülke Türkiye; Yerel Yönetimler Programı 2' etkinliğinde konuşan Süleyman Soylu, başkanlık sisteminin gerekliliği ve parlamenter sistemin olumsuz yönleri hakkında bilgi verdi.

Türkiye'nin 1982 Anayasası’nın kalıntılarıyla gidemeyeceğini dile getiren Soylu, Türkiye’deki parlamenter sistemin iki şoförlü bir arabaya benzediğini belirtti. “Parlamenter sistem, yürütmenin iki başlı olduğu bir sistemdir” diyen Soylu, “Ahmet Necdet Sezer Cumhurbaşkanı olursa, tam sen gaza basıp gitmek istediğinde o frene basar. Sen hafif bir durmak isteyeceksin o, belki de gaza basacak. Bu arabayla istikrarlı bir şekilde yol almak mümkün değil. Her zaman sayın Abdullah Gül ile sayın Tayyip Erdoğan o centilmenliği, o uyumu beraber gösterecek diye bir şey yok. Bizler 40 yıl öncekilerin ayrılığını tartışıyoruz da bizden 40 yıl sonrakiler bizim hayatımızı tartışmayacak mı? Biz yarına iyi bir sistem bırakmakla mükellefiz” dedi.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x