Anavarza Bal, bal tozu üretecek

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 189 kez okundu

ADANA (CİHAN)- Adana’nın Kozan ilçesinde bir bal işletmesinde, balı toz haline getirecek teknolojik

Anavarza Bal, bal tozu üretecek
ADANA (CİHAN)- Adana’nın Kozan ilçesinde bir bal işletmesinde, balı toz haline getirecek teknolojik altyapı hazırlandı. AK Parti Adana Milletvekili Ali Küçükaydın, her geçen gün önemi artan arıcılığın Kozan’da yaygınlaştırılması için destek veren, laboratuvar kurup, daha iyi arıcılık yapmaya imkan sağlayan Anavarza Bal işletmesi sahibi Süleyman Sezen’i kutladı. Sezen, kendilerine her zaman katkı sağlayan Milletvekili Ali Küçükaydın’a, gösterdiği ilgiden dolayı teşekkür etti.

Küçükaydın, Kozan’da Anavarza bal fabrikasını ziyaret etti. Anavarza bal fabrikası sahibi Süleyman Sezen, Milletvekili Küçükaydın’ın kendilerine her zaman destek verdiğini ve sektöre katkı sunduğunu belirterek, bu çalışmaların kendilerini mutlu ettiğini bildirdi. Türkiye’nin, bal üretiminde dünyada ikinci sırada yer aldığını anlatan Sezen, şunları kaydetti: “Bizler de şu an ülkemizde ikinci büyük laboratuvarı kurarak, arıcılarımızın daha bilinçli ve kontrollü üretim yapmalarını sağlıyoruz. Laboratuvarımızda antibiyotik, nem ve naftalin gibi birçok kalıntıları tespit ederek arıcılarımızı uyarıp daha dikkatli üretim yapmaları ve ürünün kalitesini artırmasını sağlıyoruz. Laboratuvarımızda, bölgemizdeki üretim yapan diğer firmalarımızın da bal kontrollerini yapıyoruz. Yeni üretim tesisimizin inşaatı devam ediyor. Bununla birlikte yeni üretimini yapacağımız bal tozu üretimini de faaliyete geçireceğiz. Amerika’da bal tozu, tuz yerine birçok gıda ürününde kullanılmaktadır.”

AK Parti Milletvekili Ali Küçükaydın ise milyon dolarlık tesisler kazandırılarak, ülkenin, bal üretiminde dünyada ikinci sırada olmasının sevincini yaşadıklarını söyledi. Gayret ve çalışmalar neticesinde, Türkiye’nin bal üretiminde birinci sıraya yerleşmesini beklediklerini anlatan Küçükaydın, şunları kaydetti: “Ülkemizin hemen hemen her marketinde Anavarza bal ve Kozan’da üretilen diğer firmalarımızın ürünlerini görmek bizleri sevindiriyor. Böyle büyük yatırım yapmanız ve bakanlığımızın verdiği teşviklerin yerinde kullanılması ülkemize istihdam sağlayıp katma değer sağlamanız, insanlarımıza iş vermeniz bizim için çok önemli. Bölgemizde arıcılık oldukça yaygın ve her geçen gün sizlerin de teşviki ile artmakta. Ülkemizde bal üretiminin büyük bir oranının bölgemiz arıcıları tarafından sağlanması çok önemli. Ülkemizde bir ilk olan krem balı üreterek, çocuklara balı sevdirmek istemeniz ve yakında üretime girdireceğiniz bal tozu çok önemli. Gıda sektörünün birçok alanına hitap etmeniz ve üretim kapasitesini artırmanız hem ülkemize hem de insanlarımıza ciddi kazanımlar sağlayacak. Hükümetimiz, sizler gibi birçok kuruluşa teşvik vermekte ve bunun faaliyete geçirilmesi ve ülkemize istihdam sağlanmasına bakanımız da çok önem vermekte. İnşallah tesisin tamamen bitirilerek yenilenmesi halinde açılışa Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’i davet ederiz.” Küçükaydın'ın ziyaretine Kozan Belediye Meclis Üyesi Ahmet Arık da eşlik etti.
CİHAN
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x