"Türk şirketleri globalleşmede henüz yolun çok başında"

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 168 kez okundu

NEW YORK (CİHAN)- Rutgers Üniversitesi Pazarlama Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şengün Yeniyurt,

NEW YORK (CİHAN)- Rutgers Üniversitesi Pazarlama Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şengün Yeniyurt, Türk şirketlerinin kalite açısından bir sorunu olmamasına rağmen globalleşme konusunda henüz yolun başında olduklarını söyledi. ABD pazarına girecek Türk şirketlerine yardımcı olmak için Boğaziçi Üniversitesi ile ortaklaşa bir program düzenlediklerini belirten Yeniyurt, dünyanın en büyük ticari oyuncularının olduğu Amerika'da Türk şirketlerini de görmek istediklerini söyledi.

Avrupa’da belli bir gücü ve tecrübesi bulunan Türk şirketlerinin, ABD pazarına hala yabancı olduğuna dikkat çeken Yeniyurt, “Amerika’da etkili olmak için öncelikle rekabete hazır olmak gerek. Amerikan pazarı, yoğun rekabetten dolayı hata kabul etmiyor. Şirketin, önce ABD piyasasını ve şartlarını iyi bilmesi lazım. Bunun için de ciddi manada danışmanlık ve avukatlık hizmeti alması çok önemli. Bunlar da ucuz hizmetler olmadığı için şirketler yatırımlarını genişletemiyor.” dedi.

Uluslararası işletme alanında dünyanın sayılı üniversiteleri arasında gösterilen Rutgers’da uzun yıllardır çalışan Yeniyurt, Amerika’da ticaretin savunma haricindeki birçok endüstriye açık bir pazar olmasının avantaj, yüksek rekabetin ise dezavantaj olduğunu dile getirdi.

Yatırım için ABD'ye gelen şirketlerin özellikle yatırım yapacakları yerin ihtiyacını ve ne tür markalara sahip olduğunu iyi bilmeleri gerektiğini söyleyen Yeniyurt, şirketlerin kapsamlı bir ön araştırma yapması gerektiğini hatırlattı.

GLOBAL BİR ŞİRKET OLMAK İÇİN 20 YIL GEREKLİ

Bir şirketin normal şartlarda 20 yıl gibi bir süre içinde dünya çapında adını duyurabileceğini ifade eden Yeniyurt, bazı şirketlerin küresel markaları satın alarak kısa yoldan globalleştiklerini belirtti. Ülker firmasının Godiva’yı satın alarak şirketin küreselleşme sürecini hızlandırdığını hatırlatan Global Pazarlama uzmanı Yeniyurt, “Dünya pazarında marka ve kalite çok önemli. Global rekabet hata kabul etmez. Tüketici haklarına da dikkat etmek lazım. Özellikle bulunduğumuz ülkede tüketici hakları çok önemli.” diye konuştu.

Türkiye’de özellikle tekstil şirketlerinin kaliteli ürün ürettiklerini kaydeden Prof. Dr. Yeniyurt, bu şirketlere Amerika pazarını hedef olarak gösterdi. “Global şirket olabilmenin birinci kuralı şudur: bütün dünyayı bir pazar olarak görmek lazım. Yönetici olarak sen bir dünya vatandaşısın, şirket bir dünya şirketi, bütün dünya da senin pazarındır.” şeklinde konuşan Şengün Yeniyurt “Bu aşamaya gelmek için önce ulusal bir şirket olacaksın, ardından bölgesel, daha sonra da Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya'da rekabet edebilirsen globalleşmiş olursun.” diyerek globalleşme şartlarını sıraladı.

ABD’NİN BATMASI İÇİN DÜNYA SAVAŞI ÇIKMASI LAZIM

ABD ekonomisinin gücünü serbest pazardan aldığını belirten Prof. Dr. Şengün Yeniyurt, Amerika’nın batması için dünya savaşının çıkması gerektiğini söyledi.
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x