Bağış: Çözüm süreci, vatandaşımızla kucaklaşmanın ortak adıdır

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 343 kez okundu

İSTANBUL (CİHAN)- AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, çözüm sürecinin bir kesimi kapsamadığını,

Bağış: Çözüm süreci, vatandaşımızla kucaklaşmanın ortak adıdır
İSTANBUL (CİHAN)- AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, çözüm sürecinin bir kesimi kapsamadığını, Türkiye’deki bütün insanlarla kucaklaşmanın adı olduğunu söyledi. Bağış, “İnsanlar kendi dillerinin rahatlıkla konuşabiliyorsa, huzur ve barış içinde yaşıyorsa bu süreç kucaklaşmanın ortak adıdır.” dedi.

Egemen Bağış, AB Bakanlığı ile Microsoft'un hazırladığı ‘Tropa’ programının tanıtımına katıldı. Bağış, bakanlığın Ortaköy’deki ofisinde yapılan toplantı çıkışında basın mensupların sorularını cevapladı. Çözüm süreciyle ilgili soruya Bağış, “Bu süreç belli bir kesime yönelik değil, bu ülkenin bütün vatandaşlarının kendileri ile ilgili düşünceleri talepleri dile getirebilecekleri bir süreçtir. Kürt vatandaşlarımız 20 yıl önce 'Kürt'üm' demeye korkuyorlardı. Ama şimdi devlet kanalı 24 saat Kürtçe yayın yapıyor. Alevi vatandaşlarımız Muharrem ayında Başbakan ile aynı sofrada buluşabiliyor. Katsayı denilen insanlık dışı bir uygulama kalktı. İnsanlar kendi dillerinin rahatlıkla konuşabiliyorsa bu süreç kucaklaşmanın ortak adıdır. Çözüm süreci, terör belasının başımızdan defedilmesinin adıdır. Türkiye’nin yatırım, istihdam sürecidir.” cevabını verdi.

Ankara’daki saldırıların hatırlatılması üzerine Bağış, “Çözüm süreci; Türkiye’nin demokratikleşmesinin, şeffaflaşmasının, kucaklaşmanın sürecidir. Milli birlik ve beraberlik adına tabuları yıkarak, şiddete başvurmadan fikirlerini paylaşabilmenin sürecidir. Bu süreçten endişe duyanlar, rantlarına son verileceğini düşünenler var. Terörün onlara sağladığı bulanık ortamdan, insan, uyuşturucu kaçakçılığı gibi taşeron terör hizmetleri fırsatlarının biteceği korkusu yaşayanlar var. Onlar mutlaka bu sürece çomak sokacaktır. Ama benim vatandaşım o çomakları kırıp onlara iade etmiştir. Türkiye’de herkes barış içinde huzur içinde kardeşçe yaşamak istiyor. Çözüm süreci anayasanın uygulama olarak yaşanmasını sağlayacaktır.” şeklinde konuştu.
CİHAN
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x