UİB, KDV – ÖTV işlemlerini mercek altına aldı

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 162 kez okundu

BURSA (CİHAN)- Dış ticaretin en önemli süreçlerinden biri olan KDV ve ÖTV konuları,

UİB, KDV – ÖTV işlemlerini mercek altına aldı
BURSA (CİHAN)- Dış ticaretin en önemli süreçlerinden biri olan KDV ve ÖTV konuları, Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) tarafından düzenlenen ‘Dış Ticarette KDV-ÖTV İşlemleri, İadesi ve Risk Analizi’ seminerinde ele alındı.

Uludağ Üniversitesi Muhasebe Programı Öğretim Görevlisi Yaser Gürsoy, dış ticarette KDV istisnası ve teşvik esasları, ihracatçı işletmelerde KDV işlemleri ve muhasebesi, ihraç kayıtlı teslimlerde KDV işlemleri, ithalat işlemlerinde KDV ve teşvik işlemleri konularında katılımcılara bilgi verdi.
Gürsoy, “Türkiye ihracat hacminin yüzde 20’sini karşılayan Bursa’da, ihracatçı firmaların muhasebe vergi uygulamaları ve KDV işlemlerini her yönüyle bilmeleri, küresel rekabet ortamında son derece önemlidir.” dedi.

Yasal mevzuatları öğrenmelerinin, çetin rekabet koşullarında büyük avantaj sağlayacağını söyleyen Gürsoy, özellikle KDV iadesi takip eden işletmelerin, KDV risk analizi kapsamında dikkat etmesi gereken önemli hususlar olduğuna dikkat çekti. Gürsoy, “Bu uygulamaları tüm yönleriyle bilmeleri firmalara serbest bölgelerde yapacakları ticarette de büyük kolaylıklar sağlamaktadır.” diye konuştu.

Dış ticarette KDV iadesi alabilmenin firmalar için çok önemli bir konu olduğunu vurgulayan Gürsoy, şöyle devam etti: “Süreçte eksiklik ya da hata olduğu zaman KDV iadesi alınamıyor. Bu da işletmeler için zaman, finansman ve kredibilite kaybı oluyor. Daha da ötesi eksik uygulama nedeniyle firma sahte belge düzenleyen durumuna düşüyor. Kurumun itibarı zedeleniyor. Bu sebeple KDV işlemleri her yönüyle bilinmesi ve hâkim olunması gereken bir konudur.”

Risk yönetiminin firmalarda yavaş yavaş önem kazanmaya başladığını söyleyen Gürsoy, firmaların bünyesinde risk yönetimi departmanın olmamasını büyük bir risk olarak nitelendirdi. CİHAN
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x