Serhat Koleji’nde Edirnekâri sergisi açıldı

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 206 kez okundu

EDİRNE (CİHAN)- Edirne’de bulunan Serhat Koleji’nde, Osmanlı’nın en önemli süsleme sanatlarından olan Edirnekâri

Serhat Koleji'nde Edirnekâri sergisi açıldı
EDİRNE (CİHAN)- Edirne’de bulunan Serhat Koleji’nde, Osmanlı’nın en önemli süsleme sanatlarından olan Edirnekâri sergisi açıldı.

Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi El Sanatları Bölümü’nden mezun olduktan sonra Edirne Halk Eğitim Müdürlüğü edirnekâri kursu öğreticisi olarak görev yapmaya başlayan Sevilay Güler, Dilek Afacan, Feride Yeşilkaya, Emine Semerci, Fatma Kılıç ve Öznur Daşkıran, 60 eserden oluşan Edirnekari çalışmasını kolejde sergiledi.

Serginin açılışına; Vali Yardımcısı Salih Altınok, Dışişleri Bakanlığı Edirne Temsilcisi Büyükelçi Metin Kılıç, İl Emniyet Müdürü Cemil Ceylan, İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Özcan, Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Ahmet Sınav, Vakıflar Bölge Müdürü Hayati Binler, Edirne Müzesi Müdürü Hasan Karakaya katıldı. Açılışı katılan davetliler, eserleri teker teker inceleyerek Edirnekâri öğreticilerinden bilgi aldı. 1 Nisan tarihine kadar açık olacak sergiyi, Edirne halkı gezip inceleme fırsatı bulabilecek.

Serhat Koleji Müdürü Nidai Kıraç, okullarında açılan böyle bir önemli bir serginin hazırlanmasında emeği geçen sanatçı Sevilay Güler’e ve açılışa katılan bütün davetlilere teşekkür etti.

Edirnekâri, 14. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar süren, daha sonra İstanbul, Bursa, Diyarbakır ve Erzurum başta olmak üzere, Anadolu’nun birçok yerinde yaygın olarak kullanılan bir süsleme sanatı. Ahşap, taş, kâğıt ve deri yüzeylere uygulanan işlemelerde, genellikle çiçek ve meyve motifleri kullanılır. Daha çok ahşap dolap kapakları, sandık ve yazı çekmecelerinde görülse de kitap ciltleri ve kitap süsleme sanatı tezhipte de çok değerli eserler verildi.


CİHAN
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x