"Uludere raporundan bir helalleşme uzlaşma, barışma örneği çıkarılabilir"

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 151 kez okundu

ANKARA (CİHAN)- Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, 34 kişinin hayatını

ANKARA (CİHAN)- Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, 34 kişinin hayatını kaybettiği Uludere raporuyla ilgili buradan bir helalleşme örneğinin, uzlaşma, barışma örneğinin çıkarılabileceğini söyledi. Nefrete, öfkeye, kine tarihsel bir hesaplaşmaya dönüşmesini istemediklerini vurgulayan Demirtaş, özür dilenmesinin bütün toplum vicdanını rahatlatacağını, bunun da bir taviz beklentisi olmadığını ifade etti.

    Partisinin Meclis Grup Toplantısında konuşan Demirtaş, Diyarbakır'da sabah saatlerinde gerçekleştirilen KCK operasyonlarını eleştirerek partilerinin altının oyulmaya çalışıldığını ifade etti. Siyasi soykırım yapıldığını dile getiren Demirtaş, barışa dair çalışmaların yoğunlaştığı bu dönemde bu operasyonların hükümetten bağımsız yapıldığının düşünülemeyeceğini kaydetti.

    Bu operasyonların barışa yarar sağlamayacağını dile getiren Demirtaş, emniyet teşkilatının gözden geçirilmesini istedi. 34 kişinin hayatını kaybettiği Uludere olayına sözü getiren Demirtaş, Başbakan'ın 2005 yılında yaptığı konuşmayı hatırlattı.

    Hazırlanan raporun bir suça alet olmaktan başka bir şey olmadığını ifade eden Demirtaş, raporun yarın oylamaya sunulacağını kaydetti. Ortada üstü örtülecek, geçiştirilecek bir durum olmadığını vurgulayan Demirtaş, tarihin sorgulayacağına dikkat çekti. Komisyondaki üyelere seslenen Demirtaş,
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x