Uzmanlar, seçime hazırlanan Mali'de savaş tehlikesine dikkat çekiyor

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 164 kez okundu

GAZİANTEP (CİHAN)- Gaziantep Hasan Kalyoncu Üniversitesi'nde(HKÜ) 1.Afrika Konferansı düzenlendi. ''Fransa'nın Mali'ye Askeri Müdahalesi

Uzmanlar, seçime hazırlanan Mali'de savaş tehlikesine dikkat çekiyor
GAZİANTEP (CİHAN)- Gaziantep Hasan Kalyoncu Üniversitesi'nde(HKÜ) 1.Afrika Konferansı düzenlendi. ''Fransa'nın Mali'ye Askeri Müdahalesi ve Siyasi Çözümler'' konularının yer aldığı konferansta Mali’ye yapılan askeri müdahalenin tüm boyutları masaya yatırıldı. Gana, Güney Sudan ve Nijerya Büyükelçilerinin yer aldığı konferansta, Mali nüfusunun yüzde 80’inin açlıkla ve göçle yok olduğu belirtilirken Temmuz ayı içerisinde yapılacak olan seçilerin demokratik bir ortamda gerçekleşmesi gerektiğini aksi taktirde büyük bir savaşın yaşanabileceğine dikkat çekildi.

Türkiye'de Afrika ile ilgili düzenlenen ilk konferansa Güney Sudan Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi John Gai Yoh, Gana Türkiye Büyükelçisi Alhaji İbrahim Abbas, Nijerya Türkiye Büyükelçisi Edward Sarki, HKÜ Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özdemir, AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) Üyesi ve HKÜ Rektör Danışmanı Prof. Dr. Edibe Sözen ve Prof. Dr. Ömer Faruk Gençkaya katıldı.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x